Přejít na obsah

Onkologie v Plzni nová a modernější

zpět
13.7.2010
rakovina, onkologie
zvětšitrakovina, onkologieZdroj: www.feinberg.northwestern.edu

rakovina, onkologie | Zdroj: www.feinberg.northwestern.edu

 

V novém pavilonu onkologie v plzeňské fakultní nemocnici na Lochotíně byly v minulých dnech instalovány modernější přístroje. Žádala si to situace, protože Plzeňský kraj se dlouhodobě řadí mezi špičku v počtu rakovinových onemocněných na celém světě.

„Nebezpečí je podobné jako v Afghánistánu,“ srovnává počet nemocných primář onkologické a radioterapeutické kliniky Jindřich Fínek. Mezi příčiny tohoto neutěšeného stavu patří vliv radonu, kvalita vody v regionu, ale také životní styl.

Na nové přístroje pro onkologii přispěla také Evropská unie a stát. V novém pavilonu využijí například tři nejnovější typy lineárních urychlovačů či nejmodernější magnetickou rezonanci za stovky milionů korun. Včasná diagnostika rakovinných onemocnění je základním předpokladem úspěšné léčby.

Devět nových přístrojů zlepší a zpřesní především diagnostiku nádorových onemocnění a včasnou léčbu pacientů s rakovinou. Právě proto nemocnice získala i supermoderní rentgenový simulátor za zhruba 20 milionů korun, který slouží k přesnému plánování radioterapie. Lékaři budou využívat i hybridní systém SPECT/CT, jenž spojuje zobrazení metabolické aktivity jednotlivých tkání a anatomické zobrazení pomocí tomografie.

V nemocnici už díky moderním technologiím neexistují klasické rentgenové snímky, vše se pořizuje jen v digitální formě. „Také už prakticky nejde zkazit snímek,“ uvedl přednosta kliniky zobrazovacích metod Boris Kreuzberg.

Ačkoliv vznikl nový pavilon, další parkovací místa v areálu zatím nepřibyla. A to i přesto, že je nemocnice zoufale potřebuje, protože sem budou do nového pavilonu jezdit další stovky nemocných a příbuzných. Nezbytně nutný parkovací dům by podle slov vedení nemocnice a města měl vyrůst v nejbližších dvou letech.


Klíčová slova

Autoři

Martin Štěrba, Metro

Související články

24.6. FN Plzeň získala z EU desítky milionů na přístroje pro onkologii FN Plzeň získala z EU desítky milionů na přístroje pro onkologii
0 příspěvků

Komentovat článek: Onkologie v Plzni nová a modernější

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné