Onkologové snad už získají nemocnici

Ministerstva financí i zdravotnictví podporují začlenění Bakešovy chirurgické nemocnice do sousedícího Masarykova onkologického ústavu (MOÚ) v Brně.
Právu to potvrdil ministr financí Bohuslav Sobotka při své sobotní návštěvě v MOÚ…

Efektivní myšlenka

„Myšlenka je to nesmírně efektivní a pomohla by onkologům zejména v programech prevence. Jsou velmi důležité, zvyšují šanci pacientů na přežití a zároveň za stejné finanční prostředky zachráníte více životů,“ říká ministr.

Bakešova nemocnice by se převedla na stát, protože MOÚ je státním zařízením. Sobotka by o převodu ještě rád jednal s vedením Jihomoravského kraje.

„Pokud nemocnice kumulovala v minulosti nějaké dluhy, je vláda připravena pomoci při řešení této otázky. Samozřejmě bude záležet na konkrétních částkách. Jsme také připraveni jednat s krajem o nějaké kompenzaci za Bakešovu nemocnici, pokud by kraj měl vhodné tipy, které by pro vládu připadaly v úvahu,“ upřesnil ministr.

Podle jeho slov by byla velká škoda, kdyby se nyní nepodařilo využít příležitosti, která se v budoucnu již nemusí opakovat. Vznikl by jeden komplex a v nových prostorách by MOÚ z nynějších stísněných podmínek konečně rozšířil své kapacity mj. pro chirurgické zákroky a vytvořil zázemí i pro přespolní pacienty. Převod nemocnice je podle Sobotky aktuální ještě v tomto roce.

Ředitel MOÚ Rostislav Vyzula Právu sdělil, že Bakešovu nemocnici uvedeným převodem zachrání. Připomeňme, že krajští radní již před měsícem uložili řediteli Bakešovy nemocnice Tomáši Skřičkovi, aby postupně redukoval rozsah poskytované zdravotnické péče.

Důvodem je výpověď smlouvy na akutní lůžka ze strany Všeobecné zdravotní pojišťovny od začátku letošního roku – pro nadbytečnost těchto lůžek.

Rathova podpora

Vyzula ujistil, že zaměstnají každého, kdo projeví zájem. Bakešova chirurgická nemocnice má 140 zaměstnanců a kromě akutních lůžek má 25 lůžek následné péče a také ambulance.

O její převedení usiluje vedení MOÚ již delší dobu, zatím ale našlo jednoznačnou podporu až u ministra Davida Ratha. Sobotkovo nynější vyjádření by mělo znamenat výrazný posun od dlouhého přešlapování kolem tohoto problému.

Právo

Ohodnoťte tento článek!