Onkologové zatím nebudou dělat čekací listiny, pojišťovny zaplatí

rakovina, onkologie

Onkologové nebudou zatím dělat čekací listiny pro pacienty, nepovažují to za aktuální. Zdravotní pojišťovny slíbily, že léčení pacientů s rakovinou zaplatí.

Žádné centrum dosud pacienty neodmítlo, řekl ČTK po jednání onkologů se zdravotními pojišťovnami a zástupci ministerstva zdravotnictví předseda České onkologické společnosti profesor Jiří Vorlíček.

V médiích se objevily informace, že nemocnicím došly peníze pro letošní rok, a tak nové pacienty s rakovinou berou na léčení do center jen za ty, kteří se vyléčí, nebo zemřou. Oslovení ředitelé nemocnic to ale nepotvrdili, péči prý v žádném případě neomezují.

„Čekací listiny dělat nebudeme, zatím to nevnímáme jako nutnou potřebu. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) slíbila, že péči zaplatí,“ zdůraznil Vorlíček.

VZP v tuto chvíli nemá se všemi komplexními onkologickými centry podepsány dodatky ke smlouvám, ve kterých stanoví aktuální výši úhrad. Pro managementy nemocnic tedy podle Vorlíčka zůstává zatím problém, aby zajistily všem pacientům léčení. Centra peníze navíc dosud nemají.

„Máme sliby, podrobně vše rozpitváme příští čtvrtek na tiskové konferenci, kde zveřejníme, kde podle nás jsou finanční rezervy, ze kterých může pojišťovna platit,“ dodal profesor.

„Žádné omezení péče o onkologické pacienty není,“ potvrdila ředitelka Všeobecné fakultní nemocnice a exministryně zdravotnictví Dana Jurásková.

Pokud nemocnicím nestačí peníze, není podle náměstka ministra Petra Noska vždy chyba jen na straně pojišťoven, které šetří, ale i u nemocnic, které plýtvají drahou léčbou tam, kde to nemá smysl. Ministerský audit podle něj ukázal, že drahé moderní léky dostávají i pacienti v posledním stadiu nemoci, kdy už jim nemohou pomoci.

Podle shodných představ onkologů a pojišťoven by si pacienti v budoucnu měli hradit víc z levné péče a levných léků, aby bylo na drahou léčbu, například pro lidi s rakovinou.

Podle Vorlíčka nyní veškerá odpovědnost, zda drahý lék předepsat a zda na něj budou peníze, leží na lékaři. Takový model odmítl. Lékaři prý musejí mít od pojišťoven informace, kolik peněz mohou na péči dát. Podílet se na řešení prý má i státní správa a vláda. Mají podle něj například říct, že laciné léky a léčbu si zaplatí pacienti. „Aby zbylo dost peněz na to, aby se ti nejubožejší a nejtěžší pacienti mohli řádně léčit,“ řekl.

Náměstek Nosek dnes onkology na setkání v Brně podpořil. Řekl, že případné aktuální potíže musí vyřešit s pojišťovnami nemocnice. Připomněl, že ministerstvo i podle vládního prohlášení má usilovat o to, aby péče, která se jeví zbytná nebo méně důležitá, přešla do režimu spoluúčasti.

O tom, že by někde vznikaly pořadníky k akutní léčbě, Nosek nemá zprávy. V Masarykově onkologickém ústavu, který Vorlíček řídí, dosud podle něj taková situace není. Udělá prý vše pro to, aby se tak ani nestalo.

„Hodnotil bych to jako nepřípustné,“ řekl dál k domnělým pořadníkům na onkologickou léčbu Nosek. Připustil však, že takový model může nastat u těch druhů péče, kde odklad nezpůsobí výrazné zhoršení pacientova zdravotního stavu. Připomněl, že už dnes mají některé nemocnice pořadníky pro pacienty, kteří čekají na výměnu kloubu.

Onkologové zatím nebudou dělat čekací listiny, pojišťovny zaplatí
Ohodnoťte tento článek!