Operace mohou sledovat v přímém přenosu

stetoskop, zdravotnictví, počítač

Ve Fakultní nemocnici Brno (FNB) používají unikátní videokonferenční systém spojující operační sály s výukovou místností.

Výrazně se tak zvyšuje komfort a efektivita výuky v prei postgraduálním vzdělávání lékařů. Jak novináře informovali představitelé nemocnice i úzce spolupracující Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, nový videokonferenční systém v hodnotě 1,8 miliónu korun je napojen na portál Akutne.cz.

Byl financován z Fondu pro rozvoj vysokých škol. Celý projekt on-line přenosů byl zahájen již v roce 2007, kdy vznikl rozsáhlý nekomerční internetový portál Akutne.cz, který je zaměřený na e-learningovou výuku témat akutní medicíny.

Výuková část je nejobsáhlejší, portál se věnuje též publikační činnosti, diskusím a reportážím. Při výuce umožňuje videosystém živé interaktivní vstupy na operační sál, jejich přenos i záznam.

Jak uvedl Viktor Gyönyör z dodavatelské firmy, zpracování obrazu na velkoplošné obrazovce je ve vysokém stupni rozlišení, precizně je snímán operatér i jeho slova. Na operačním sále kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny, kam by se těžko vešla skupina mediků, stojí jen multimediální vozík s integrovaným videokonferenčním systémem.

Tradiční způsob výuky, kdy medici tzv. stáli opodál a sledovali operaci, se stává minulostí. Operatér může se studenty diskutovat, jeho slova doplňuje další odborník, který je ve výukové místnosti.

Ohodnoťte tento článek!