Přejít na obsah

Operace mohou sledovat v přímém přenosu

zpět
24.4.2010
stetoskop, zdravotnictví, počítač
zvětšitstetoskop, zdravotnictví, počítačZdroj: marsdd.com

stetoskop, zdravotnictví, počítač | Zdroj: marsdd.com

 

Ve Fakultní nemocnici Brno (FNB) používají unikátní videokonferenční systém spojující operační sály s výukovou místností.

Výrazně se tak zvyšuje komfort a efektivita výuky v prei postgraduálním vzdělávání lékařů. Jak novináře informovali představitelé nemocnice i úzce spolupracující Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, nový videokonferenční systém v hodnotě 1,8 miliónu korun je napojen na portál Akutne.cz.

Byl financován z Fondu pro rozvoj vysokých škol. Celý projekt on-line přenosů byl zahájen již v roce 2007, kdy vznikl rozsáhlý nekomerční internetový portál Akutne.cz, který je zaměřený na e-learningovou výuku témat akutní medicíny.

Výuková část je nejobsáhlejší, portál se věnuje též publikační činnosti, diskusím a reportážím. Při výuce umožňuje videosystém živé interaktivní vstupy na operační sál, jejich přenos i záznam.

Jak uvedl Viktor Gyönyör z dodavatelské firmy, zpracování obrazu na velkoplošné obrazovce je ve vysokém stupni rozlišení, precizně je snímán operatér i jeho slova. Na operačním sále kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny, kam by se těžko vešla skupina mediků, stojí jen multimediální vozík s integrovaným videokonferenčním systémem.

Tradiční způsob výuky, kdy medici tzv. stáli opodál a sledovali operaci, se stává minulostí. Operatér může se studenty diskutovat, jeho slova doplňuje další odborník, který je ve výukové místnosti.


Komentovat článek: Operace mohou sledovat v přímém přenosu

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné