Přejít na obsah

Operovat se nebude, peníze už došly

zpět
26.10.2010
chirurgie, operace, nástroje, zdravotnictví, medicína
zvětšitchirurgie, operace, nástroje, zdravotnictví, medicínaZdroj: surgicalapparatus.com

chirurgie, operace, nástroje, zdravotnictví, medicína | Zdroj: surgicalapparatus.com

 

Na plánované operace, jako je třeba výměna kolenního kloubu nebo kardiostimulátor, si pacienti ve spádové oblasti krnovské nemocnice budou muset počkat až do roku 2011. Proč? Peníze určené na tyto operace jsou pro letošní rok už vyčerpány.

Může za to VZP, nemocnice nebo chybně nastavený systém? To pacienty, kteří se na operaci dlouho psychicky připravovali a už absolvovali různá předoperační vyšetření, vlastně ani moc nezajímá.

Krnovská nemocnice vyčerpala už v říjnu roční rozpočet Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) určený na plánované operace v roce 2010. V praxi to znamená, že pojištěnci VZP, kterým nemocnice naplánovala například operaci kolenního kloubu, musí počkat minimálně do ledna 2011.

„Tato nepříjemná situace vznikla tím, že krnovská nemocnice zaznamenala letos nárůst akutních poúrazových operací, které jsou nově od letošního roku čerpány ze stejné rozpočtové položky, která zahrnuje také plánované operace,“ vysvětlila podstatu problému mluvčí krnovské nemocnice Eva Kijonková.

Lidé, kteří si celý život platili zdravotní pojištění s tím, že až přijde nemoc, bude o jejich léčbu dobře postaráno, se s touto situací těžko smiřují. Příprava na každou operaci je psychicky náročná, takže její odložení pacienta i jeho rodinu velmi stresuje.

„Mému otci měl být operován kolenní kloub. Byla jsem ráda, že se nám tátu podařilo přesvědčit, aby s operací souhlasil. Dlouhou dobu už trpí ukrutnými bolestmi způsobenými artrózou čtvrtého stupně. Byť je tátovi sedmdesát let, je to nesmírně aktivní člověk, který miluje túry po horách. Operace by určitě byla řešením, jak jej navrátit do jeho aktivního stylu života. Těšili jsme se, až bude mít zákrok konečně za sebou, o to horší pro nás bylo zjištění, že je operace z důvodu vyčerpaného limitu pojišťovny VZP odsunuta,“ vylíčila situaci v rodině dcera nemocného Markéta Hercigová.

Otec Markéty Hercigové byl už s operací psychicky smířen, a navíc také absolvoval mnohá náročná předoperační vyšetření, která bude muset podstoupit za zhruba půl roku ještě jednou. „Táta se rozhodl na začátku května, že na výměnu kloubu nakonec půjde. V srpnu obdržel dopis s datem plánované operace a na základě toho podstoupil různá předoperační vyšetření,“ řekla Markéta Hercigová.

„Kolem 10. září mému otci nemocnice telefonicky oznámila, že plánovaná výměna kolenního kloubu byla odsunuta a žemu toto rozhodnutí do týdne přijde také písemně. Celou rodinu situace šokovala,“ uvedla Markéta Hercigová.

Všeobecná zdravotní pojišťovna se hájí tím, že krnovská nemocnice naplánovala víc operací, než je možné ze sjednaného limitu zafinancovat. „Považuji jednání krnovské nemocnice za velmi nekorektní. K mému překvapení jsme zjistili, že v říjnu byla vyčerpána částka, která byla nemocnici určena na operativní zákroky. Celkovou výši financí, které měla nemocnice pro tento rok určenou, dobře znala.

Přesto naplánovala víc operací, než bylo možné zafinancovat,“ řekl mluvčí VZP pro Moravskoslezský kraj Michal Vojáček a dodal: „Nemocnice se na nás obrátila s prosbou, zda by bylo možné navýšit její rozpočet. Ten byl po řadě jednání skutečně o něco navýšen, aby mohly být provedeny některé další naplánované operace. Počet pacientů čekajících na operaci byl ale tak velký, že jsme všechny letos financovat nemohli,“ řekl mluvčí Vojáček.

V celé věci hraje důležitou roli i fakt, že je na Bruntálsku pojištěno u VZP zhruba 65 procent obyvatel a krnovská nemocnice, která má jako jediná urgentní příjem, tak funguje jako hlavní spádová oblast pro akutní poúrazové operace.

„Odhadovat, kolik z finančního limitu dát na akutní operace a kolik nechat na plánované operace, je neproveditelné. Akutní operace nemůžete odhadnout ani naplánovat. Pro příklad v roce 2009 odoperovala krnovská nemocnice dva akutní poúrazové případy, kdežto v roce 2010 jsme zaznamenali k dnešnímu dni už jedenáct akutních operací. Tím, že VZP pojišťovna snížila pro letošní rok limit, a navíc nově zahrnula do limitu pro plánované operace i ty akutní, vznikl problém, že některé naplánované zákroky musely byt odsunuty na začátek příštího roku. Komplikace s tímto spojené nás samozřejmě velice mrzí,“ dodala mluvčí nemocnice Eva Kijonková.


Klíčová slova

Autoři

Region Krnovské noviny

Komentovat článek: Operovat se nebude, peníze už došly

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Operovat se nebude, peníze už došly

Komentáře

dalších 5 komentářů
filip soc. retorika  | 26. 10. 2010 15:57

Myslím že spíše socialistická rétorika stran VZP.Je třeba aby se plátci pojištění ptali VZP kde jsou jejich peníze. Jestli chtějí např.IZIP, časopisy pojištěnce , různé jiné aktivity, antikoncepci, rehabilitačnípobyty mořský koník atd. a nebo opravdovou léčbu na kterou by mělo zdrav.pojištění jít.

dr.áteník soc. retorika  | 26. 10. 2010 14:23

"Lidé, kteří si celý život platili zdravotní pojištění s tím, že až přijde nemoc, bude o jejich léčbu dobře postaráno, se s touto situací těžko smiřují. Příprava na každou operaci je psychicky náročná, takže její odložení pacienta i jeho rodinu velmi stresuje. " Takovou blbost může napsat pouze ekonomický analfabet ze socanského a komunist. tábora

znalý stavu šokovaná rodina  | 26. 10. 2010 14:01

Ale vůbec ne, prostě pofičí do těch fakultek,které ještě nemají naplněno, a které bezostyšně překročí a bude jim vyhověno.To je jen naháňka pacošů do jejich chřtánu.Jakápak malá nemocnice si má co nahrabat od firem zájezdy pro pány profesory.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné