Opilá pacientka napadla v Hořovicích záchranáře

záchranka, sanitka, pohotovost

Osmačtyřicetiletá opilá žena dnes v Hořovicích údajně napadla zdravotní sestru, která ji přijela ošetřit. Opakovaně ji prý udeřila do obličeje. Záchranářka utrpěla značné pohmoždění obličeje a byla převezena na vyšetření do nemocnice.

Je v pracovní neschopnosti a léčit se bude zřejmě několik týdnů. Opilá žena skončila na interně hořovické nemocnice, odkud později utekla, sdělila ČTK mluvčí středočeské záchranné služby Tereza Janečková.

Záchranáři k ženě vyjížděli v 02:30 do jedné z hořovických restaurací. Údajně měla poruchy vědomí. Na místě zjistili, že se jedná o akutní otravu alkoholem, chtěli ji proto odvézt do nemocnice.

„Když ji zdravotní sestra odváděla do sanitního vozu, pacientka, která se nechtěla nechat odvézt, sestru fyzicky napadla,“ popsala Janečková.

Záchranáři se podle ní navíc setkali s neuvěřitelnou reakcí okolí, které pacientku v jejím jednání podporovalo. Do nemocnice proto byla převezena za asistence policie.

Případů napadení záchranářů podle Janečkové v posledních letech přibývá. Nezůstává přitom jen u slovních výhrůžek, ale pacient nebo jeho blízcí zdravotníky často fyzicky napadnou. Středočeští záchranáři zaznamenávají ročně asi deset takových případů. Letos jich už bylo nejméně pět.

„Pro záchranáře je vždy případ napadení velmi stresující, už jenom z toho důvodu, že jedou na místo někomu pomoci a jsou za to napadáni. Mnohdy pak opakovaně mívají na základě předchozí zkušenosti strach z toho, že mohou být při dalších zásazích napadeni znovu a může je to ovlivnit v jejich další práci i osobním životě,“ dodala Janečková.

Poslední případ napadení záchranářů ve středních Čechách se stal 24. dubna v Tuchoměřicích. Vyjížděli tam k osmdesátileté ženě v bezvědomí. Lékař ale už konstatoval její smrt. Jeden z příbuzných se s tím ale nechtěl smířit a pěstí udeřil do obličeje jednoho záchranáře. S pohmožděným obličejem a krční páteří byl převezen na vyšetření do motolské nemocnice. Dosud je stále v pracovní neschopnosti.

V březnu záchranáři vyjížděli k otravě alkoholem do Lysé nad Labem. Jednačtyřicetiletý pacient si v opilosti zranil obličej. Během zásahu ale odmítl spolupracovat, byl agresivní a záchranáře slovně napadal. Při převozu do nemocnice se odpoutal z lehátka a začal kolem sebe kopat a poškodil jeden z přístrojů. Nikoho nezranil.

V únoru napadl pacient záchranáře, kteří k němu vyjeli do Dolního Bousova. Muž prodělal kolapsový stav a byl silně opilý. Při převozu do nemocnice začal fyzicky i slovně napadat záchranáře a lékaře a snažil se ničit vybavení sanitního vozu.

Ohodnoťte tento článek!