Přejít na obsah

Opozice bere nemocnicím miliardy

zpět
18.5.2009

"Z pohledu finanční krize to bude velmi složité. Já už nejsem schopná garantovat úroveň, kvalitu a dostupnost péče v té výši, v jaké je poskytována občanům v tuto chvíli," prohlásila ministryně zdravotnictví Dana Jurásková. A připomněla, že českému zdravotnictví poplatky přinesly přímo pět miliard korun...

Naprostá většina poplatků bude téměř jistě zrušena. Nemocnice je dosud využívaly na nákup moderního vybavení.

Pacienti s nefunkčními ledvinami z Jesenicka už od konce loňského roku nemusí třikrát týdně dojíždět na dialýzu do padesát kilometrů vzdálené Opavy či Krnova. „Z peněz, které jsme vybrali na regulačních poplatcích, jsme koupili novou dialyzační jednotku,“ říká ředitel soukromé Nemocnice Jeseník Jan Jedlička.

Nemocnice na poplatcích získala loni tři miliony a letos počítala se stejnou sumou, kterou by dala například na dvě nové sanitky.

Těmto plánům je ale zřejmě konec. Poté, co již před časem poslanci odhlasovali, že od dubna neplatí poplatky děti do 18 let, v pátek „přitvrdili“. A odhlasovali normu, jež loni zavedené regulační poplatky buď zcela ruší, či výrazně omezí.

Dva zákony proti sobě

Ve sněmovně přitom v pátek panovala dosti nepřehledná situace. Poslanci totiž těsně po sobě schválili dva zákony o zrušení poplatků. Nejdříve kompromisní normu předloženou ČSSD, jež ruší poplatky pro děti do 19 let, sociálně slabé, invalidy a důchodce či dárce krve. Vzápětí však odsouhlasili i úplné zrušení poplatků, které navrhla KSČM.

I když se pak zákonodárci přeli, která z norem bude platit, pokud Senát obě schválí, tento scénář je velmi nepravděpodobný. Vzhledem k rozložení sil v horní komoře je téměř jisté, že ta obě normy smete. Ty se pak vrátí do sněmovny. A v něm s největší pravděpodobností odpůrci poplatků uspějí. Ve sněmovně mají přesně sto hlasů. Potřebný stoprvní jim dá lidovec Ludvík Hovorka, který se v pátek zdržel hlasování, ale poté uvedl, že příště zvedne ruku pro kompromisní normu ČSSD.

I když tedy poplatky nakonec pravděpodobně zůstanou v omezené podobě, jejich smysl se tak takřka úplně vytratí. Měly totiž především zabránit tomu, aby lidé, hlavně ti, kterých se nyní osvobození od poplatků bude týkat, zbytečně chodili k lékaři. Výběr poplatků tak klesne podle odhadů na necelou třetinu.

Přinesly deset miliard

„Poplatky mi ubraly dvacet procent pacientů. Návštěvy omezili ti, kterým prakticky nic nebylo a často si jen chtěli popovídat,“ potvrzuje pražský ortoped František Wurm, podle něhož se tak výrazně zkrátily objednací doby. „A mohli se objednat noví pacienti,“ dodává.

„O třetinu ubyl například počet pacientů, kteří chodili na pohotovost,“ souhlasí ředitel fakultní nemocnice Brno Roman Kraus, podle něhož většina byla těch, kteří v pracovní době jen „neměli čas“.

„Z pohledu finanční krize to bude velmi složité. Já už nejsem schopná garantovat úroveň, kvalitu a dostupnost péče v té výši, v jaké je poskytována občanům v tuto chvíli,“ prohlásila ministryně zdravotnictví Dana Jurásková. A připomněla, že českému zdravotnictví poplatky přinesly přímo pět miliard korun.

A dalších nejméně pět miliard nepřímo – lidé totiž omezením návštěv u lékaře nepodstupovali také zbytečná vyšetření. A například poplatky za položku na receptu zase snížily podle ministerstva zdravotnictví zhruba o 3,5 miliardy náklady na léky.

Ušetřené peníze pak stát mohl dát na léčbu nejvážněji nemocných pacientů. „Naše onkocentrum dostalo navíc sto milionů. Mohli jsme tak třeba pacientům předepisovat nové léky, které bychom si jinak nemohli dovolit,“ potvrzuje ředitel Fakultní nemocnice v Olomouci Jiří Heger. A Všeobecná zdravotní pojišťovna uhradila o třetinu více operací kyčelního kloubu.

„Těch pět tisíc měsíčně na poplatcích, o které zase přijdu, mě nevytrhne. Peníze budou ale chybět v jiných oborech. Prodlouží se opět čekací doby v onkologických programech a na operace,“ potvrzuje ortoped Wurm (mimochodem: za peníze, jež vybral na poplatcích, koupil nové židle do čekáren a počítač). Biti budou ale podle něj i jeho pacienti. „Zase se zvedne počet návštěv a prodlouží objednací doby.“

Chceme kompenzace

Řada hlavně praktických lékařů byla zpočátku proti poplatkům. Podle prezidenta Lékařské komory Milana Kubka se obávali, že poplatky zhorší vztahy mezi nimi a pacienty.

Celý článek si můžete přečíst na serveru Hospodářských novin iHNED.cz nebo ZDE.

Marek pokorný, Hospodářské noviny


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Hospodářské noviny

Komentovat článek: Opozice bere nemocnicím miliardy

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Opozice bere nemocnicím miliardy

Komentáře

dalších 19 komentářů
Jiri Wicherek Re:Re:Demagogie Juráskové  | 18. 05. 2009 17:42

No, milý kolego, to sdělení, paní ministryně mi nějak uniklo. Chápu Vaši snahu v onom prohlášení vidět ten "pevný bod" o který bychom se v tom systému-nesystému, postradajicim zakladni definice, mohli zkusit opřít. Paní ministryně teď řekla A, neřekla ovšem ono B, tzn. co konkrétně hodlá, potažmo stát, garantovat. Dle dosavadních zkušeností se obávám, že toto prohlášení bude časem, jako prohlášení mnohá jiná, "uloženo k ledu", že nám, zvláště pak před volbami bude náležitě zdůrazněno naše poslání, na několika exemplárních případech bude ukázáno, jak je s námi možno, v případě, že nebudeme schopni dosahovat úrovně, kvality a dostupnosti péče v žádaně výši, "zatočit". A to bez ohledu na to, zda to či ono ministryně bude garantovat či nikoli. Nakonec tu bude konkretní případ a trestní odpovědnost lékaře za zanedbání péče. Stát si opět "umyje ruce" neb veškeré "jednání" o poskytování a ceně péče předal do rukou zdrav. poj. Ten politikon - smysl pro obec a národ je našim politikům pak zcela cizí. Ti vyznávají zakladní smysl - pro sebe a své kamarády. Ano, na krisi bezpochyby i někdo vydělá. Obávám se, že my, lékaři, to rozhodně nebudeme. My jsme totiž stále ještě mnohé nepochopili. Najmě to, že pomoci si musíme především my sami.

mira Re:Re:Re:Demagogie Juráskové  | 18. 05. 2009 16:49

http://www.blisty.cz/art/44105.html Nechápu proč nemůže být u nás zaveden tento model,možná chápu,ale nebudu se rozepisovat.

MUDr Jiří Kilian Re:Demagogie Juráskové  | 18. 05. 2009 16:38

No, milý kolego, mne zaujalo sdělení, že paní ministryně už není schopná "garantovat úroveň, kvalitu a dostupnost péče v té výši, v jaké je poskytována občanům v tuto chvíli" Takže jak je v tuto chvíli definovaná a tak i měřitelná úroveň, kvalita a dostupnost péče a ta výše, v níž je poskytována. A podruhé. Jistě, je tu finan ční krise, způsobená nejen hypotéční aktivitou bank. OK. Krise finanční znamená krisi obecnou, dotýkající se všech a bvšeho, co má co společného s financemi. Málo peněz, málo i muziky. Takže : nejsTe s to garantovat to, co máme nyní a budeTe tedy garantovat co, paní ministryně ? Tuto poslední otázku mám za obecně principiálně klíčovou. Pokud stát nyní chce nějakou péči, musí jednat o jejím poskytování a o její ceně. Je krise. Politikon - smysl pro obec a národ - nechť dá rozhodnout, jaká míra subsidiarity bude určena, aby definovaná dostupnost definované zdravotní péče mohla být garantována státem, jemuž to náleží. Na krisi vydělá ten, kdo ji pochopí.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné