Opozice i Hovorka kritizovali zdravotní reformy

Titulní obrázek

Plánované poplatky u lékaře, v nemocnici či za recept a vůbec celá zdravotnická část vládní reformy financí podle očekávání narazily v úterý na odpor opozice při jednání sněmovního zdravotního výboru. Vládní návrh však kritizuje i lidovec Hovorka…

Zdravotní výbor Sněmovny k poplatkům usnesní nepřijal

Plánované poplatky u lékaře, v nemocnici či za recept a vůbec celá zdravotnická část vládní reformy financí podle očekávání narazily v úterý na odpor opozice při jednání sněmovního zdravotního výboru. Vládní návrh však kritizuje i lidovec Ludvík Hovorka, jehož hlas kabinet k prosazení svých záměrů potřebuje.

„Chtít poplatky u lékaře i od dětí je nemravné a nepřijatelné,“ prohlásil. Zatím však nebude navrhovat žádné pozměňovací návrhy, protože věří v dohodu v rámci koalice.

Ani po pětihodinovém jednání zdravotního výboru Sněmovny k poplatkům, jak je navrhuje ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS), poslanci nakonec nepřijali žádné usnesení.

Návrh na zamítnutí ve výboru neprošel

„Znamená to, že do Sněmovny jde tento návrh bez usnesení výboru,“ řekl Právu předseda zdravotního výboru David Rath (ČSSD).

Místopředseda uvedeného výboru Boris Šťastný (ODS) Právo informoval, že jednání nebylo jednoduché. „Komunisté podali sedm pozměňovacích návrhů a ani jeden neprošel. Spolu s ČSSD chtěli zamítnout návrh, ale to také neprošlo. Zástupci ODS, lidovců a zelených nedali žádné pozměňovací návrhy,“ řekl Šťastný.

Rath ještě doplnil, že neprošel ani návrh koalice, že výbor doporučuje Sněmovně tyto regulační poplatky.

V podstatě to znamená, že bude na Sněmovně, jak se rozhodne, zda Julínkovy poplatky přijme nebo ne. Nemůže se přitom opřít o usnesení zdravotního výboru.

Ministr Julínek navrhuje 30 korun za návštěvu lékaře, praktika, specialisty i zubaře, 30 korun za každý lék na receptu, 60 korun za den v nemocnici a 90 korun za návštěvu pohotovosti.

Poplatky spolu s doplatky za léky mají být ročně do stropu 5000 korun. Nad tuto hranici už by zdravotní pojišťovny pacientům peníze vracely. Do stropu se ale nezapočítávají peníze za hospitalizaci a pohotovost.

Mírný ústupek KDU-ČSL nestačí

V minulých dnech ministr Julínek ustoupil lidovcům v jediné výjimce, a to že poplatky nebudou platit děti do tří let života, jak navrhoval, ale do šesti let.

Lidovcům se ale ani tento ústupek Julínka nelíbí a požadují, aby od poplatků u lékaře byly osvobozeny všechny děti do 18 let.

„Stále je prostor pro kompromis uvnitř koalice,“ komentoval postoj lidovců poslanec Šťastný.

Podle Ratha vládní reforma ve skutečnosti snižuje příjmy a zvyšuje výdaje veřejného zdravotního pojištění. Zamýšlené poplatky podle něj navíc mohou poškodit chudší pacienty.

Kromě toho jsou prý nevymahatelné a zdravotníkům způsobí mnoho komplikací. Rath mimo jiné varoval před tím, že zdravotní sestry se budou muset tahat s taškami plnými mincí do banky a že ambulance se kvůli vybíraným poplatkům stanou lákadlem pro zloděje.

Václav Pergl, Právo

Opozice i Hovorka kritizovali zdravotní reformy
Ohodnoťte tento článek!