Přejít na obsah

Opozice má velkou šanci uspět se zrušením poplatků

zpět
23.9.2008

Opozice má velkou šanci prosadit zrušení zdravotních poplatků u dětí a důchodců. Její opakovaný návrh zákona podpoří lidovec Ludvík Hovorka. Situace v koalici se tak ve sněmovně vyhrotí i v případě, aniž by do ní zasáhli rebelové ODS. Schůze začíná dnes odpoledne...

David Rath (ČSSD): Nechceme poplatky pro děti, důchodce a rodiny s nízkými příjmy

U zdravotních poplatků totiž už minule s opozicí hlasovaly dvě poslankyně Strany zelených a zákon o výjimkách z poplatků před prázdninami neprošel o jediný hlas.

Tentokrát zákon podpořím

„Říkám to stále, děti by u lékaře neměly platit, zákon podpořím,“ řekl Aktuálně.cz Hovorka. Dvě poslankyně SZ Věra Jakubková a Olga Zubová se zatím nerozhodly. „Zatím není jasné ani stanovisko klubu,“ řekla Aktuálně.cz Jakubková.

Koalice nemůže počítat ani s hlasem nezařazeného poslance Petra Wolfa. Bývalý sociální demokrat Aktuálně.cz řekl, že podle něj je tento návrh oprávněný. „Děti do osmnácti let a důchodci by neměli platit,“ míní.

Téměř jistě opoziční návrh podpoří také Evžen Snítilý, další sociální demokrat, který odešel z klubu ČSSD a ve sněmovně je nyní v kolonce nezařazených zákonodárců. Hlasy Miloše Melčáka a Michala Pohanky (nezařazení) jsou také nejisté.

Poslanci Melčák i Pohanka byli totiž spoluautory novely koaliční poslankyně Michaely Šojdrové (KDU-ČSL), která už před rokem navzdory trojkoalici usilovala o osvobození novorozenců od placení v nemocnici.

Nově narozené děti a dárci orgánů se nakonec nápravy dočkali až v červenci. I tak byla koaliční verze ještě těsně před schválením zdrojem roztržky mezi lidovci a ODS.

Julínkův zákon je nad rámec dohod

Proč koaliční poslanci hlasují pro opoziční návrh zákona před volbami a navíc v situaci, kdy Julínkovo ministerstvo připravilo na základně koaličních dohod zákon, který zaručuje další výjimky z placení u lékaře pro děti do šesti let?

„Ten zákon nesmí spatřit světlo světa. Měla to být pouze technická novela, ale je to zákon, který má přes sto stran a kromě dojednaných výjimek přináší naprosto zásadní změny,“ řekl Aktuálně.cz Hovorka.

Podle poslance norma zpochybňuje nárok lidí na zdravotní péči a je v rozporu s Ústavou. Zákon ještě neprojednala vláda, ale lidovci k němu v rámci připomínek poslali pětatřicet stran námitek.

„Měl by se do sněmovny dostat až po volbách a platit od Nového roku. Ale obávám se, že nebude přijat, tedy ani s výjimkami. Jedná se o nejzásadnější změny ve zdravotním pojištění od jeho vzniku v České republice,“ míní poslanec.

„Návrh jsem ještě neviděla, ale myslím, že bychom měli jednat v rámci koalice. Pokud bude pro nás tento zákon nepřijatelný, musíme o tom hovořit, dohoda stále platí,“ řekla poslankyně a místopředsedkyně klubu lidovců Michaela Šojdrová.

ČSSD má volební program

Sociální demokraté se pokouší zrušit poplatky u lékaře pro určité skupiny obyvatel poněkolikáté. Navíc poplatky jsou ústředním tématem jejich volební kampaně pro říjnové krajské a senátní volby, které jsou rozhodnuti vyhrát.

Většina lídrů na hejtmany za ČSSD slíbila voličům, že v případě vítězství kraje zaplatí poplatky za ně. Pokud se je nepodaří zrušit přes parlament.

Martina Macková, aktuálně.cz


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

aktuálně.cz

Komentovat článek: Opozice má velkou šanci uspět se zrušením…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Opozice má velkou šanci uspět se zrušením…

Komentáře

dalších 11 komentářů
Jiri Zelezny Re:Re:Co  | 24. 09. 2008 16:14

Odvaha nestaci. Jestlize vas posadi za sachovnici proti Kasparovovi, muzete mit odvahu jakou chcete, nebude vam to nic platne.

čtenář Re:Co  | 24. 09. 2008 15:30

Stávající pojištění je formou solidarity zdravých a nemocných, ekonomicky aktivních a neaktivních , ale bohužel je obsahově nejasně definovaná. Regulační poplatky jasněji definují účastnický polatek při čerpání služeb zdravotní péče i s jasnou maximální hranicí. Solidarita má také svou hranici a politici musí mít odvahu hranice solidarity definovat.

Jiri Wicherek Re:Re:Re:Regulační poplatek.....  | 24. 09. 2008 09:10

Nemusi. Staci rozhodnuti Ustavniho soudu. Viz realita.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné