Opozice neprosadila odvolání středočeského radního Bezděka

Opozice neprosadila odvolání Roberta Bezděka (ANO) z funkce středočeského radního pro zdravotnictví. Poslanec a zastupitel za ODS Martin Kupka uvedl jako důvod závažná pochybení spojená se jmenováním dnes již bývalého generálního sekretáře Asociace středočeských nemocnic Zbyňka Chotěborského, označovaného za přímluvce stíhaného podnikatele Tomáše Horáčka. Návrh ODS podpořil i další opoziční klub STAN, na program jednání krajských zastupitelů se ho ale prosadit nepodařilo.

„Každý zastupitel má právo cokoliv navrhnout. Já respektuji právo pana zastupitele Kupky,“ řekl k tomu radní Bezděk. Více věc zatím nechtěl komentovat.

Asociace nemocnic je servisní organizací, jejímž úkolem je centralizovat některé činnosti oblastních zdravotnických zařízení. Chotěborský se stal jejím generálním sekretářem loni v listopadu, což opozice kritizovala. Poukazovala na to, že byl předtím odvolán z funkce předsedy představenstva náchodské nemocnice kvůli nepříznivým hospodářským výsledkům. Vedení hejtmanství namítalo, že Chotěborský splnil kvalifikační předpoklady a uspěl ve výběrovém řízení. „Na působení inženýra Chotěborského bylo od začátku všechno špatně,“ uvedl Kupka.

Členská schůze asociace nemocnic Chotěborského letos v červenci odvolala. Krajští radní ho předtím zbavili funkcí v představenstvech nemocnic. Důvodem byly podle Bezděka komunikační problémy a dlouhodobé neshody s vedením zdravotnických zařízení. Poukázal i na informace médií, podle nichž byl Chotěborský vlivným přímluvcem podnikatele Horáčka stíhaného v souvislosti se zadáváním zakázek v nemocnicích a ústavech.

Podle Kupky to vypadá, že Chotěborský byl spojkou mezi nemocnicemi, Horáčkem a koalicí ANO. Jeho odvolání označil za přiznání chyby, že koalice pustila do nemocnic někoho, kdo tam vůbec neměl vstoupit. Bezděk je za to podle něj politicky odpovědný.

„My se samozřejmě budeme chtít dál ptát, jak se s tou kauzou Středočeský kraj vypořádá,“ uvedl Kupka. Opozice podle něj bude chtít také vědět, jaké Chotěborský dostával odměny a jakou práci reálně odvedl.

Ohodnoťte tento článek!