Opozice nesouhlasí s převodem nemocnice na akciové společnosti

Opoziční zastupitelé z ČSSD a KSČM nesouhlasí s převodem některých krajem spravovaných nemocnic na akciové společnosti. Obávají se, že převod ohrozí dostupnost a kvalitu zdravotní péče v regionu…

OSTRAVA – řekl krajský zastupitel Václav Wicher (ČSSD). Převod se má dotknout nemocnic v Třinci, Havířově, Bílovsi na Novojičínsku a Vítkově na Opavsku.

Kraj letos převzal pod svou správu devět nemocnic. Bývalých pět okresních nemocnic chce ponechat jako příspěvkové organizace. Zbývající by se jako akciové společnosti měly specializovat jen na určitou část zdravotní péče. O převodu nemocnic by už ve čtvrtek měli rozhodnou zastupitelé.

Opozice však chce usilovat o to, aby měl bod pouze informační charakter a zastupitelstvo k němu zatím nezaujímalo žádné konkrétní rozhodnutí.

Wicher řekl, že hlavním posláním akciových společností je vytvářet zisk. Obává se tak, že nemocnice by se soustředily pouze na lukrativní lékařské obory bez ohledu na potřeby pacientů. Podle zástupce hejtmana Jiřího Carbola (KDU-ČSL) však nemocnice budou i nadále poskytovat potřebné lékaře služby.

„V každé nemocnici však například nemusí být infekční oddělení. Obavy bych měl v případě převodu všech nemocnic na akciové společnosti,“ podotkl Carbol. Dodal, že manažerské řízení nemocnic by navíc mělo zlepšit jejich finanční situaci.

Opozici se nelíbí ani výběr nemocnic, které by měly být přeměněny na akciové společnosti. Například karvinská nemocnice by tak po převodu třinecké a havířovské nemocnice byla jediným zařízením, které by poskytovalo širokou škálu zdravotní péče pro spádovou oblast, v níž žije 280 tisíc osob.

Krajští zastupitelé budou ve čtvrtek vybírat ze tří variant. Všechny nemocnice buďto mohou zůstat příspěvkovými organizacemi kraje nebo mohou být všechna zařízení převedena na akciové společnosti.

Nejčastěji se však hovoří právě o poslední sporné variantě, kdy by na obchodní společnosti byla převedena jen část zdravotnických zařízení.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!