Opozice se bojí krachů a odchodu lékařů

Jedenáct středočeských nemocnic a léčeben je dál na prodej či k pronajmutí. Ani páteční schůzka hejtmana Petra Bendla (ODS) s ministryní zdravotnictví Miladou Emmerovou (ČSSD) a premiérem Jiřím Paroubkem (ČSSD) nic nezměnila na rozhodnutí krajského zastupitelstva…

Hejtman Bendl: Prodej nemocnic ve Středočeském kraji pokračuje, s ministryní jsme se na ničem neshodli

„Na transformaci středočeské a pražské nemocniční sítě budu osobně dohlížet,“ rozhodl se Paroubek. Ovšem proti rozhodnutí kraje, který je zřizovatelem nemocnic, stejně nic nezmůže.

„Na našem rozhodnutí se nic nemění. Je vyhlášena soutěž o nejvýhodnější nabídky na prodej či pronájem, do konce tohoto roku by měly být smlouvy s novými nabyvateli uzavřeny. Čtyři velké nemocnice si chceme nechat, jejich akcie a nemovitý majetek zůstane kraji,“ řekl Bendl, podle něhož je kraj nucen řešit komplikovanou situaci v zadluženém zdravotnictví, kterou sám nezavinil.

V majetku kraje tak zůstanou nemocnice v Kolíně, Kladně, Mladé Boleslavi a Příbrami, a ty budou tvořit základní síť, kterou budou ostatní privatizovaná zdravotnická zařízení doplňovat. Proti prodeji se postavila i krajská opozice, ale byla přehlasována.

Je to riziko?

„Je to strašné riziko, do něhož se kraj bezhlavě pouští. Máme pochybnosti, že budeme moci chod nemocnic kontrolovat. Už současné vedení nových akciových společností, kterými se čtyři krajské nemocnice stávají, je politicky obsazené,“ řekl Právu krajský zastupitel Karel Skála (KSČM). Podle něj není dořešena otázka mezd pro personál a například hrozí odchod lékařů či sester.

„I v mladoboleslavské nemocnici se po výměně vedení změnila atmosféra a odešlo odtud mnoho primářů,“ připomněl Skála. Vedení privatizovaných nemocnic se zatím vyjadřují zdrženlivě. „Vše je otázkou výběru a nastavení podmínek ve smlouvě a také záměrů nabyvatele,“ domníval se ředitel mělnické nemocnice Jan Galský.

Jednou ze smluvních podmínek v případě prodeje bude například závazek nového nabyvatele, že po dobu pěti let bude provozovat stejnou činnost ve stejném rozsahu jako současné zařízení, pokud nedojde ke změně či zrušení smluv ze strany zdravotních pojišťoven. Obdobné je to v případě pronájmu.

„O vítězi soutěže bude rozhodovat celkový záměr zájemce na provozování zdravotnického zařízení a ekonomická výhodnost,“ uvedl mluvčí krajského úřadu Martin Kupka. Na ekonomiku by se ale podle opozice nemělo příliš pohlížet.

„Principiálně by zdravotnictví nemělo být založené na ekonomické bázi. Pokud se záměr nepovede, firmy zkrachují, pak jsou pacienti v ohrožení a také veškerý zdravotnický personál je vystaven obrovskému tlaku a riziku,“ míní Skála.

Při páteční schůzce hejtmanů s premiérem hejtmani kritizovali i rozhodnutí o navýšení mezd. Stát nařídil zvýšení mezd, ale nemocnice ani kraj je nemají z čeho navýšit.

Nejspíš to dopadne jako ve školství, kde lidem zvedli tarif, ale vzali osobní ohodnocení, takže mají pořád stejně. „Rozhodně nebudeme nemocnicím na mzdy přidávat. Máme sotva na podporu investic,“ dodal středočeský hejtman Bendl.

Radek Plavecký, Právo

Opozice se bojí krachů a odchodu lékařů
Ohodnoťte tento článek!