Opoziční TOP 09 chce vyšší daňové odpočty pro dárce krve

Ilustrační foto; krev, transfuze

Dobrovolní dárci krve by mohli uplatňovat vyšší daňové odpočty. Místo nynějších 2000 korun by mohli za jeden odběr odečíst od základu daně 3000 korun. V novele daňového zákona to navrhli poslanci opozičního klubu TOP 09 a Starostů.

Chtějí také odpočty pro dobrovolné dárce kostní dřeně a pro lidi, kteří vstoupí do Českého národního registru dárců kostní dřeně nebo do Českého registru dárců krvetvorných buněk.

Dobrovolní dárci kostní dřeně by si za jeden odběr mohli podle novely odečíst od základu daně 20.000 korun. Lidé, kteří by vstoupili do jednoho z registrů, by měli možnost na jednorázový odpočet 8000 korun. Zavedení odpočtů by mohlo podle předkladatelů mohlo vést ke zvýšení počtu možných dárců.

„V této souvislosti by patrně mělo zaznít, že v České republice, kde ročně dojde zhruba ke čtyřem desítkám odběrů, se najde zhruba čtvrtina dárců, zbytek v zahraničí. Odběr v zahraničí přitom znamená vyšší výdaje, přibližně 500.000 korun v každém případě,“ stojí v důvodové zprávě.

Současná suma odpočtu pro dobrovolné dárce krve platí dvě desetiletí. „Je zřejmé, že v současné ekonomické situaci už výše této částky nemůže působit motivačně,“ napsali autoři novely v důvodové zprávě.

Dopad navrhovaných změn na veřejné rozpočty autoři novely, kterou před projednáváním v zákonodárných sborech posoudí vláda, neuvedli. Je podle nich složité je vyčíslit.

Ohodnoťte tento článek!