Orázka pro…Františka Schejbala

Dodneška je vystavena na Václavském náměstí nemocnice, kterou zítra organizace Hand for Help stěhuje do Pákistánu. Bude sloužit v oblasti, kde není žádná lékařská pomoc. V nemocnici si lidé mohou prohlédnout vybavení, seznámit se s působením Hand for Help na Srí Lance nebo při letošních povodních na Mělnicku…

Lidé mohou pomoci zasláním DMS s heslem DMS HFH na číslo 87777 a na sbírkový účet 986 986 389/0800, případně dárcovský účet 35988 414 309/0800 shromáždit finanční prostředky nutné k provozu dětské mobilní nemocnice. Ta bude zítra rozebrána a koncem první dekády srpna odeslána včetně léků a zdravotnického spotřebního materiálu do Pákistánu.

ZÁCHRANÁŘE A KYNOLOGA Z ORGANIZACE HAND FOR HELP

Stál jste u zrodu Hand for Help, jak tato organizace vznikla?

Hand for Help vznikla jako reakce na nepříliš šťastně organizovanou pomoc při zemětřesení v Turecku v roce 1999. Česká republika sice vypravila tým záchranářů, ale jeli po vlastní ose tři dny a ještě dalších několik dnů trvalo samotné vypravení pomoci. Pro lidi pod sutinami to bylo moc pozdě. Proto jsme založili Hand for Help. Chce pomáhat rychle a v případě nynější pákistánské mise také naprosto účelně.

Kam konkrétně putuje nemocnice?

Je to oblast, která sice patří k Pákistánu, ale její obyvatelé nejsou pákistánskými občany. Je to nárazníkové místo mezi pákistánskou a indickou armádou, kde se čas od času vyhrotí konflikt kvůli sporným územím mezi oběma státy. V této oblasti neexistuje ani základní lékařská péče a mnoho dětí i dospělých tam umírá na naprosto banální nemoci.

Jak nemocnici dostanete na toto místo?

Nejdříve poletíme do Islámábádu, pak dál letecky do správní oblasti a nakonec na džípech do Arandu. Všechny části této ošetřovny jsou složeny tak, aby je mohli nést dva lidé. Výstavbu na Václavském náměstí trvala pěti technikům 12 hodin, na místě počítáme, že potrvá 5 až 6 dnů. Pak zaučí naši lékaři a sestra místní personál v práci s přístroji a až vše skončí, předáme ošetřovnu i s lůžkovou částí místním úřadům. Budeme se také snažit pomáhat penězi, proto jsme například zřídili dárcovskou SMS.

Metro

Orázka pro…Františka Schejbala
Ohodnoťte tento článek!