Přejít na obsah

Ordinace lékařů zůstaly zavřené

zpět
29.3.2007

Zavřené ordinace praktických a dětských lékařů našli včera pacienti na řadě míst v Česku. Stávkou chtěli lékaři upozornit na nízké platby, které mají od Všeobecné zdravotní pojišťovny. David Rath v souvislosti s tím vyzval Tomáše Julínka, aby novelizoval úhradovou vyhlášku a přidal lékařům peníze...

„Reálně může do zdravotnictví přidat přibližně pět miliard korun, pokud se vrátí k úsporným opatřením v lékové politice, která minulá vláda zavedla,“ řekl Rath a dodal, že vyhláška je v rozporu se zdravotním pojistným plánem pojišťoven, který schválil parlament, a nerespektuje ani výsledky dohodovacích řízení mezi poskytovateli péče a pojišťovnami o cenách péče na letošní rok.

To ale odmítl mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt. „Není to pravda. Vyhláška vychází z dohod i ze zdravotně pojistných plánů.“ Pokud stávkující lékaři chtějí změny ve financování zdravotní péče, musejí si dohodnout ceny na rok 2008. „Ministr ze zákona vyhlášku měnit nemůže,“ prohlásil Cikrt.

Ve Zlínském kraji uzavřelo své ordinace devadesát procent praktických lékařů.

„Důležité je, že se ke stávce nově připojili i dětští lékaři z celé republiky,“ uvedl předseda Sdružení praktických lékařů Zlínského kraje a iniciátor protestu Lubomír Nečas. Na Olomoucku bylo kvůli stávce uzavřeno kolem stovky pediatrických ordinací.

V Karlovarském kraji se do stávky zapojila zhruba polovina z celkových 110 praktických lékařů a téměř všichni pediatři, na Plzeňsku se ke stávce připojila drtivá většina praktických lékařů pro děti a dorost. Na Domažlicku stávkovali symbolicky jednu hodinu, další ordinace byly otevřené s tím, že lékaři o protestu informovali pacienty vyvěšením letáků.

V Jihočeském kraji se ke středečnímu protestu lékařů připojilo všech 160 pediatrů.

Proti tomu vedoucí pražské organizace Sdružení praktických lékařů ČR Dagmar Škrhová nevěděla ani o jedné ordinaci v hlavním městě, která by v souvislosti se stávkou zůstala zavřená. Někteří lékaři na dveře ordinací umístili protestní plakátky. I na Praze 12, odkud se měli lékaři k protestům už předem přihlásit, byly ordinace, které Právo oslovilo, v provozu.

Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Ordinace lékařů zůstaly zavřené

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Ordinace lékařů zůstaly zavřené

Komentáře

dalších 7 komentářů
Politik Nestěžuji si  | 30. 03. 2007 08:09

Mám dobrý plat, veselo v zaměstnání, odpovědnost na 4 roky, někdy i méně, snad mi nechají imunitu, každý mě má rád . Ošetří mě i mé blízké vzorně. Třeba by ode mě něco potřebovali. Tak musí řvát jiní. Mezi náma většina lidí jsou ananasové.

hlas na poušti Re:Ordinace zůstaly zavřené  | 30. 03. 2007 07:37

současným politikům asi málo ,jinak by se problémem zajímaly. Mají své židličky jisté ! nebo nemají ? KDO je na ně posadil? -hlasy voličů ve volbách.

TakyPL Asi bych se tedy zeptal paní doktorky  | 30. 03. 2007 00:06

proč v Praze (a okolí) nemají praktičtí lékaři důvod stávkovat. A odpovím za ni: 1. Mají příjmy ze své praxe, které v ostatních částech ČR nespokojení lékaři nemají - od pacienta z ručky do ručky? 2. VZP se k nim chová jinak (mírněji?) než k jiným prakt. lékařům v ČR 3. Nežíví je pouze medicína, ale zřejmě i jiné aktivity (provozují lékárny, pronajímají prostory atd.) 4. Jsou věkově starší a nestojí jim již za to bojovat o chleba jako mladším kolegům v jiných regionech 5. Vede je někdo, kdo jim dokáže vysvětlit, že se vlastně mají dobře a že ti stávkující jsou nějací divní 6. Vede je někdo, kdo jim ani nic vysvětlovat nechce a nechá je neorganizované každého hrabat si na svém malém písečku

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné