Ordinace lékařů zůstaly zavřené

Titulní obrázek

Zavřené ordinace praktických a dětských lékařů našli včera pacienti na řadě míst v Česku. Stávkou chtěli lékaři upozornit na nízké platby, které mají od Všeobecné zdravotní pojišťovny. David Rath v souvislosti s tím vyzval Tomáše Julínka, aby novelizoval úhradovou vyhlášku a přidal lékařům peníze…

„Reálně může do zdravotnictví přidat přibližně pět miliard korun, pokud se vrátí k úsporným opatřením v lékové politice, která minulá vláda zavedla,“ řekl Rath a dodal, že vyhláška je v rozporu se zdravotním pojistným plánem pojišťoven, který schválil parlament, a nerespektuje ani výsledky dohodovacích řízení mezi poskytovateli péče a pojišťovnami o cenách péče na letošní rok.

To ale odmítl mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt. „Není to pravda. Vyhláška vychází z dohod i ze zdravotně pojistných plánů.“ Pokud stávkující lékaři chtějí změny ve financování zdravotní péče, musejí si dohodnout ceny na rok 2008. „Ministr ze zákona vyhlášku měnit nemůže,“ prohlásil Cikrt.

Ve Zlínském kraji uzavřelo své ordinace devadesát procent praktických lékařů.

„Důležité je, že se ke stávce nově připojili i dětští lékaři z celé republiky,“ uvedl předseda Sdružení praktických lékařů Zlínského kraje a iniciátor protestu Lubomír Nečas. Na Olomoucku bylo kvůli stávce uzavřeno kolem stovky pediatrických ordinací.

V Karlovarském kraji se do stávky zapojila zhruba polovina z celkových 110 praktických lékařů a téměř všichni pediatři, na Plzeňsku se ke stávce připojila drtivá většina praktických lékařů pro děti a dorost. Na Domažlicku stávkovali symbolicky jednu hodinu, další ordinace byly otevřené s tím, že lékaři o protestu informovali pacienty vyvěšením letáků.

V Jihočeském kraji se ke středečnímu protestu lékařů připojilo všech 160 pediatrů.

Proti tomu vedoucí pražské organizace Sdružení praktických lékařů ČR Dagmar Škrhová nevěděla ani o jedné ordinaci v hlavním městě, která by v souvislosti se stávkou zůstala zavřená. Někteří lékaři na dveře ordinací umístili protestní plakátky. I na Praze 12, odkud se měli lékaři k protestům už předem přihlásit, byly ordinace, které Právo oslovilo, v provozu.

Právo

Ordinace lékařů zůstaly zavřené
Ohodnoťte tento článek!