Přejít na obsah

Ordinaci pro bezdomovce v Olomouci navštívilo již na 300 lidí

zpět
18.11.2008

Téměř 300 lidí již zavítalo do olomoucké ordinace pro bezdomovce. Ojedinělé zařízení v zemi, které kromě Olomouce mohou navštěvovat lidé bez domova pouze v Praze a Brně, otevřela olomoucká charita na sklonku loňského roku. Lidé sem přicházejí především s kožními problémy, infekcemi, ale velmi často i s duševními nemocemi...

ČTK to řekla vedoucí střediska Samaritán pro lidi bez domova Leona Martinková.

„Od ledna do října jsme zaznamenali 260 nově ošetřených pacientů, z toho 187 mužů a 73 žen. Do ordinace přicházejí jak lidé bez domova, kteří jsou ubytovaní v různých azylových domech v Olomouci, tak klienti, kteří žijí přímo na ulici, pod mosty a ve squatech.Věkově jsou pacienti velmi různí. Od 18 do 80 let,“ uvedla Martinková.

Podotkla, že ordinace během tohoto období již zaznamenala na 679 návštěv. „Počet pacientů každý měsíc narůstá s tím, jak se mezi lidmi bez domova stává ordinace známou a jak si k ní klienti postupně vytváří důvěru. Zatímco v březnu bylo v ordinaci 47 pacientů, tak v říjnu již 96,“ podotkla vedoucí střediska.

Mezi nejčastější potíže, se kterými pacienti přicházejí, patří podle lékařů nemoci kůže, různá poranění, nemoci oběhové soustavy či infekční a parazitární problémy. „Během letoška zemřelo devět pacientů, vyřídili jsme dva invalidní důchody a možnost registrace využilo 58 pacientů,“ uvedla Martinková.

Podle odborníků se smysl otevření ordinace naplnil. Lidem bez domova umožnila místně dostupnou péči praktického lékaře včetně hygienického zázemí, šatníku a ošetřovatelské péče zaměřené na převazy ran a prevenci parazitárních chorob. Projekt napomohl i ke spolupráci jednotlivých zdravotnických subjektů při řešení problematiky zdravotnické péče o lidi bez domova. „Přispěli jsme také k prevenci šíření infekčních a parazitárních chorob,“ míní vedoucí střediska Samaritán.

Podotkla, že na druhou stranu se projekt i nadále potýká s nedostatkem peněz, protože příjmy pojišťoven zdaleka nepokryjí náklady na jeho provoz. Podle ní je problém i v postoji ministerstva zdravotnictví, které nepočítá s žádným dotačním programem pro zajištění těchto služeb.

Působení ordinace zhodnotí odborníci na konferenci s názvem Zdravotnická péče a bezdomovectví, kterou Charita Olomouc pořádá ve čtvrtek 4. prosince pod záštitou olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera právě k výročí prvního fungování ordinace pro lidi v nouzi.

K otevření ordinace pro bezdomovce odborníky přiměla nejen chybějící péče pro lidi bez domova, ale i loňský případ bezdomovce, který zemřel za branami Fakultní nemocnice poté, co jej na urgentní příjem dvakrát po sobě přivezla záchranná služba. Muže nakonec vyvezla z areálu na invalidním křesle ochranka. Lékařka, která muže ošetřovala, se zodpovídá před soudem.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Ordinaci pro bezdomovce v Olomouci navštívilo…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Ordinaci pro bezdomovce v Olomouci navštívilo…

Komentáře

dalších 9 komentářů
Obrat a nutné zajišt Re:Re:Re:Re:Neviditelná síť zdravotnictví pro všechny  | 18. 11. 2008 21:02

Kdo podniká a zajišťuje tak nějaký provoz tak prostě ví že musí mít neustále nějaké peníze na tzv. obracení, jinak dluhy obracet nemůžete, ty vám jenom rostou.A pokuď nemáte odběratele, kteří platí- např, zadlužené pojišťovny, a nemožnost jiného výběru mimo ně ? Tak to nechápu , proč někdo nestojí ani o ty poplatky, to je na dřevo, hned 30,- Kč x 30 pacientů denně -900,- Kč, a nečekáte na žádné přerozdělení ?

jo Re:Re:Re:Neviditelná síť zdravotnictví pro všechny  | 18. 11. 2008 18:52

Ono lidi neubyde,koupit fáč,rukavice,kus chleba potřebnému. Peníze asi prolejvaj hrdlem.Ale asi mají problém s poplatky u zdravotníků,když se rozhodují, co je důležitější,jestli zahřátí rumem nebo ošetření.

začarované kruhy? Re:Re:Re:Neviditelná síť zdravotnictví pro všechny  | 18. 11. 2008 18:48

Popisujete to jako začarovaný kruh.Jakoby scházela podnikatelská odvaha k riziku.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné