Orlickoústecká nemocnice na tom není tak zle, jak předpokládala

JUDr. Martin Netolický, PhD.

Orlickoústecká nemocnice vykáže za loňský rok zhruba o polovinu nižší ztrátu, než předpokládala. Původně očekávala ztrátu ve výši 30 až 40 milionů korun. Novinářům to řekl ředitel nemocnice Jiří Řezníček. „Výsledek je očištěný od vyrovnávacích plateb. Poměr ztráty a tržeb je pozitivnější než kdykoliv předtím,“ dodal hejtman Martin Netolický (ČSSD).

Nemocnice dostane za péči o pacienty od zdravotních pojišťoven zhruba 450 až 500 milionů korun ročně. Hejtmanství také každoročně posílá subvence všem pěti svým nemocnicím.

Původně schválilo na loňské vyrovnávací platby 97 milionů korun, ale v průběhu roku je zastupitelé ještě navýšili o dalších 17,4 milionu korun. Orlickoústecká nemocnice dostala 14,7 milionu korun.

Letos by nemocnice mohla získat až 50 milionů korun z evropských dotací na pořízení zdravotnických technologií pro vybavení operačních sálů. Ze svého rozpočtu nemocnice plánuje zateplit internu a chirurgii. Loni opravila budovu rehabilitace, vchodový objekt a město zrekonstruovalo parkoviště před nemocnicí.

Nemocnice, která vznikala od roku 1935, zajišťuje ročně péči o 18.000 pacientů na lůžkových odděleních a lékaři ošetří 100.000 pacientů v ambulancích.

„Loni v létě jsme převzali pacientky zaniklého porodního oddělení v Litomyšli, převzali jsme laboratoře ve Vysokém Mýtě a Žamberku. Naše spádová oblast je velká,“ podotkl Řezníček.

1)
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).
Ohodnoťte tento článek!