Přejít na obsah

Orlovská nemocnice čelí kritice města. Přijdou změny?

zpět
29.4.2010
dokumenty, dotazník, jednání
zvětšitdokumenty, dotazník, jednáníZdroj: www.canpackromania.ro

dokumenty, dotazník, jednání | Zdroj: www.canpackromania.ro

 

Sprška podrážděných reakcí z řad zastupitelů Orlové se snesla na úterním zasedání zastupitelstva na hlavu dvou pozvaných hostí: náměstka hejtmana pro zdravotnictví v kraji Karla Konečného a ředitele Nemocnice s poliklinikou v Karviné-Ráji, pod kterou orlovská nemocnice spadá, Miroslava Janečky.

Již po několika jejich větách se z řad zastupitelů ozývalo nesouhlasné bručení. „Z pohledu kraje jako zřizovatele nemocnice mohu říci, že orlovská nemocnice poskytuje kvalitní péči a pro její udržení budeme dělat maximum,“ zněla slova z úst náměstka Konečného.

Podobně kladně vyznívající projev plný statistických údajů přednesl i ředitel nemocnice Janečka. Poté už ale byla dvojice pánů zasypána snůškou kritiky z řad zastupitelů i čelných představitelů města.

„Z vašich vystoupení vyplynulo, že je vše v pořádku, což ale rozhodně není. Na velmi špatné úrovni je přístrojové vybavení, z nemocnice nám odchází kvalitní personál,“ vytkl oběma obhájcům poměrů v orlovské nemocnici místostarosta města Martin Sliwka.

A nebyl zdaleka sám, do diskuze se zapojila snad polovina přítomných zastupitelů, kteří se vzácně shodli v jednom: „Současné podmínky v orlovské nemocnici jsou na velmi špatné úrovni!“

Rozzlobení zastupitelé přidávali k diskusi negativní zážitky s kvalitou péče ve zdejší nemocnici, a to jak své vlastní, tak i svých známých.

„Ve špatném stavu jsou například operační sály, ale i další oddělení. Bojím se, že pokud se něco nezmění, tak v Orlové jen těžko udržíme mladé lidi, kteří oprávněně požadují v místě, kde se usídlí, odpovídající lékařskou péči,“ uvedl zastupitel Jaromír Kuča.

Orlovský místostarosta Radislav Mojžíšek poté apeloval na zřizovatele nemocnice, tedy kraj, aby do nemocničního zařízení přitékalo daleko více peněz, než tomu bylo doposud.

„V mnoha případech se v nemocnici pracuje s doslova archaickým vybavením. Není poté divu, že zde neudržíme kvalitní lékaře, kteří v práci pro orlovskou nemocnici nevidí žádnou perspektivu,“ tvrdí Mojžíšek.

Podle ředitele nemocnice ovšem nejsou personální potíže problém pouze v Orlové.

„Nemocnice lékaře dennodenně hledá. Ale problém s jejich nedostatkem je opravdu po celé republice,“ kontroval Janečka.

Zástupce kraje byl poměrně bouřlivou debatou zaskočen a připustil, že si s vedením nemocnice má ještě co vysvětlovat.

„Těch otázek, které jste nám tady přednesli, je opravdu velká spousta. Nebráním se diskusi v užším kruhu, kde bychom tuto problematiku nadále řešili. Možná bude nutné sáhnout i k některým změnám v organizaci nemocnice,“ nastínil další možné kroky Karel Konečný.


Klíčová slova

Autoři

Petr Wojnar, Regionální deník

Související články

27.4. Rozsah péče zůstane zachován Rozsah péče zůstane zachován
0 příspěvků

Komentovat článek: Orlovská nemocnice čelí kritice města. Přijdou…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Orlovská nemocnice čelí kritice města. Přijdou…

Komentáře

další 2 komentáře
pepe.k Město?  | 29. 04. 2010 19:20

Orlová je především sídliště a pár vesnic, ty zůstanou, sídliště postupně zpustne, tak jak postupně zavřou doly. Jediný racionální tah je to co se dělá - Orlovská nemocnice do útlumu, následná péče a kvalitní akutní péči zkoncentrovat do Karviné. Protože je před volbami, tak radní chcou, aby každý ohnout měl 4 magnetické rezonance za prdelí. Bouře ve sklenici vody, řešení už je v běhu - viz výše a orlovští radní si to nechtějí přiznat.

Dr.T tohle  | 29. 04. 2010 15:08

asi dopadne tak, že soudruzi schválí pár stovek mega na nějaké ty rekonstrukce a nákup přístrojů, zvýší se náborový příspěvek, a po nějaké době nastane divení, že doktoři nikde...

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné