Přejít na obsah

Ortopedi zpochybnili léčbu artrózy kmenovými buňkami,chtějí důkaz

zpět
31.7.2014
kmenové buňky
zvětšitkmenové buňkyZdroj: whyfiles.org

kmenové buňky | Zdroj: whyfiles.org

 

Česká společnost pro ortopedii a traumatologii zpochybnila léčbu artrózy kmenovými buňkami. Podle ní důvěryhodné studie neprokázaly regeneraci chrupavky po této léčbě. Pacienti, kterým lékaři nabízeli léčbu kmenovými buňkami jako jedinou možnou, tak prý byli oklamáni.

Centra, která léčbu poskytují, ale tvrdí, že existuje několik studií a že mají už stovky spokojených pacientů. Koalice pro zdraví vyzvala pacienty, ať jí zkušenosti s léčbou sdělí.

„Koalice pro zdraví se na mě obrátila s podněty od občanů, kterým lékaři nabízejí léčbu artrózy kmenovými buňkami za přímou platbu. Občany zajímá, proč musejí za léčbu platit, když si platí zdravotní pojišťění,“ řekl dnes novinářům předseda sněmovního podvýboru pro ekonomiku ve zdravotnictví, zdravotní pojištění a lékovou politiku Ludvík Hovorka.

„Naše stanovisko je, že na základě současného stupně poznání nejde o postup lege artis (podle pravidel oboru),“ řekl k léčbě artrózy kmenovými buňkami odebranými z tukové tkáně břišní stěny vědecký sekretář České společnosti pro ortopedii a traumatologii Jiří Běhounek. Dodal, že společnost je připravena podílet se na studii, která ukáže, zda metoda je či není účinná.

Podle právníka Platformy zdravotních pojištěnců Ondřeje Dostála by pacienti, kteří si léčbu zaplatili, místo aby šli na operaci, mohli žádat peníze zpět. Zdravotní pojišťovny injekci za 35.000 korun nehradí.

Prezident Mezinárodního konsorcia pro buněčnou terapii a imunoterapii profesor Jaroslav Michálek v dopise, který Hovorka dal novinářům, odmítl zpochybňování metody. Uvedl, že běží několik studií a některé výsledky už byly publikovány v mezinárodních odborných časopisech. Studie s 559 pacienty potvrdila výrazné zmírnění bolesti, zlepšení funkce kloubu i kvality života pacientů s artrózou kolen nebo kyčlí. Studie s 339 pacienty zjistila zlepšení po roce od podání kmenových buněk u 60 procent pacientů s artrózou kolen a u 65 procent s artrózou kyčlí, uvedl.

„Občané nesmějí být mateni a poškozováni zcela protichůdnými odbornými stanovisky. Pro řešení rozporů uspořádá podvýbor kolokvium o buněčné terapii v ortopedii, kde budou porovnány odborné argumenty obou stran a následně určen další postup,“ shrnul další postup Hovorka s tím, že pokud se účinnost metody prokáže, měly by ji hradit zdravotní pojišťovny.


Komentovat článek: Ortopedi zpochybnili léčbu artrózy kmenovými…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné