Ortopedické vady lze operovat bez skalpelu

Operace se provádí jednorázově,“ vysvětlil Krejčí. Po aplikaci rázových vln se pacient za dva dny může zařadit do běžného pracovního provozu. „Metoda zaručuje osmdesáti až devadesáti procentní úspěšnost…

Zlín – Unikátní přístroj na odstraňování řady ortopedických vad vlastní jako jediný v České republice zlínský odborník Milan Krejčí. Speciální metodou lze podle lékaře odstranit například chronické bolesti na šlachách, v oblasti kloubů, ale i kostní výrůstky, ostruhy na patách, tenisové či golfové lokty a další zánětlivá onemocnění. Díky přístroji navíc pacienti nemusejí podstupovat klasický chirurgický zákrok. “ Jde vlastně o jakousi operaci bez nožů,“ řekl Krejčí.

Metoda spočívá v terapii rázovými vlnami a poprvé byla užívána urology, kteří díky ní rozpouštěli ledvinové kameny bez použití skalpelů. “ Asi před dvěma lety jsem na internetu četl, že tuto metodu dále rozpracovali Švýcaři a upravili přístroj tak, aby ho bylo možné využít i pro ortopedii. U nás o tom nikdo nevěděl, a tak jsem docela dlouho pátral po výrobci. Nakonec jsem ho objevil a hned se vydal do Švýcarska. Tam mě zaškolili a já si přístroj koupil na leasing. V provozu je ve Zlíně od začátku letošního roku a za tu dobu jsem provedl už asi pětačtyřicet zákroků,“ konstatoval Krejčí.

Citlivá operace bez chemických prostředků a škodlivých vln trvá asi dvacet minut. “ Přístroj vyšle do postiženého místa akustický signál přes tekuté prostředí a cíleně se zaměří na nemocnou oblast. Tak dojde ke zklidnění a vyléčení zánětlivého procesu. Operace se provádí jednorázově,“ vysvětlil Krejčí. Po aplikaci rázových vln se pacient za dva dny může zařadit do běžného pracovního provozu. “ Metoda zaručuje osmdesáti až devadesáti procentní úspěšnost,“ dodal Krejčí.

Informace, že zlínský lékař vlastní ojedinělý přístroj, se brzy roznesla i do ostatních měst. Nyní ho proto Krejčí půjčuje třem klinikám v Čechách. “ Chci dát i ostatním kolegům šanci si přístroj vyzkoušet a seznámit se s ním,“ uvedl lékař. Sám přístroj pořídil za 1,5 milionu korun a návratnost investice očekává nejdříve za dva roky. Šetrný způsob operace si pacient musí plně hradit.

Irena Amchová, Zlínské noviny, 7.6.2002

Ohodnoťte tento článek!