Ortopedové Nemocnice Třinec operují s počítačem

Titulní obrázek

„Základní podmínkou pro dlouhodobou životnost endoprotézy kolenního kloubu je její přesné uložení,“ řekl lékař Martin Beier, který v roce 2004 odoperoval první navigovanou endoprotézu v Třinci. „Nevhodná pozice endoprotézy může vést k rychlejšímu uvolnění komponenty a tím i ke snížení funkční výkonnosti umělého kloubu. Proto byly vyvinuty systémy počítačové navigace, které tuto chybu dokáží eliminovat,“ doplnil Beier…

Lékaři ortopedického oddělení nemocnice Třinec – Sosna provedli v těchto dnech již stou počítačem navigovanou náhradu kolenního kloubu.

„Základní podmínkou pro dlouhodobou životnost endoprotézy kolenního kloubu je její přesné uložení,“ řekl lékař Martin Beier, který v roce 2004 odoperoval první navigovanou endoprotézu v Třinci. „Nevhodná pozice endoprotézy může vést k rychlejšímu uvolnění komponenty a tím i ke snížení funkční výkonnosti umělého kloubu. Proto byly vyvinuty systémy počítačové navigace, které tuto chybu dokáží eliminovat,“ doplnil Beier.

V čem spočívá výhoda práce s Orthopilotem? „Systém zcela revolučním způsobem řeší problematiku přesné orientace implantované protézy kolenního kloubu. Díky vizualizaci máme větší možnost plánování zákroku. Ještě před samotným provedením řezu a umístěním umělého kloubu může operatér v počítači v kterémkoliv směru implantát posunout a otáčet. Vidí přitom velikost posunu v milimetrech nebo stupních rotační odchylky. Je tedy schopen určit vhodnost postavení umělého kloubu. Může pochopitelně měnit velikost implantátu. Při počítačové navigaci řezu se výrazné zvyšuje jeho přesnost – okamžitě můžeme korigovat nedokonalý řez, máme možnost opravy,“ komentuje hlavní výhody práce s Orthopilotem Beier. „O navigovanou operaci endoprotézy kolenního kloubu začíná být mezi našimi klienty zájem. Operujeme pacienty především

z Čech, ale i ze zahraničí. Ortopedické oddělení Nemocnice Třinec totiž bylo úspěšně akreditováno Ministerstvem zdravotnictví jako vzdělávací pracoviště, je tak reálná šance k vybudování školicího centra pro počítačem navigované implantace endoprotéz kolenního kloubu,“ řekla tisková mluvčí nemocnice Lenka Franková.

Regionální deník

Ortopedové Nemocnice Třinec operují s počítačem
Ohodnoťte tento článek!