Ošetřovatel vraždil v nemocnici pacienty

Titulní obrázek

Havlíčkobrodská nemocnice čelí skandálu, který nemá v historii českého zdravotnictví obdoby. Zaměstnanec jejího ARO vraždil pacienty tím, že jim podával lék heparin, který snižuje krevní srážlivost a způsobuje tak nadměrné krvácení…

Zatím se přiznal k sedmi vraždám * V Havlíčkově Brodě na oddělení ARO zabíjel lékem heparin

Usmrtil sedm lidí a dalších deset se zabít pokusil. Třicetiletý Petr Zelenka je od pátku v policejní cele, svou vinu přiznal a byl obviněn se sedmi vražd a deseti pokusů. „Lituje pouze jediného: že byl dopaden,“ řekl královéhradecký kriminalista Milan Jušta.

Muž byl v nemocnici zhruba sedm let ošetřovatelem, několik měsíců dokonce ve funkci vedoucího směny. Podle policie vraždil od letošního května do září, kdy jej nemocnice propustila.

„Měli jsme podezřele vysoký počet pacientů se závažnými poruchami krevního srážení. Začali jsme to prověřovat a zjistili jsme, že u těchto případů byl tento člověk. Propustili jsme jej a podali trestní oznámení,“ sdělil primář oddělení Pavel Longin.

Ředitel nemocnice Josef Pejchl i hejtman kraje Vysočina Miloš Vystrčil (ODS) tvrdí, že šlo výhradně o selhání jednotlivce, nikoliv systémovou chybu v organizaci. „Jedná se o závažný záměr poškodit pacienta. Jednali jsme okamžitě, jakmile jsme pojali podezření. Bylo to o to složitější, že se muž choval jako aktivní, vstřícný člověk s velmi dobrými pracovními výsledky, “ řekl Pejchl.

Zřizovatelem nemocnice je kraj Vysočina. „Nikdo z nás něco takového nepředpokládal, a ani nemohl. Díky pozornosti ostatních bylo konání pachatele odhaleno, byť až po nějaké době. Pozůstalým chci vyjádřit hlubokou soustrast a politování, případné odškodnění je věc dalšího jednání,“ řekl hejtman Vystrčil. Brodskou nemocnici letos pacienti zvolili za nejlepší v kraji.

Obviněný muž podával nemocným lék na ředění krve heparin. „Některým jej podával ve větším množství, než bylo správné, dalším jej dával i přesto, že vůbec heparin dostávat neměli,“ uvedl primář Longin. Podle jeho slov tento lék není nijak zvlášť evidovaný. „Má k němu přístup každá sestra na všech standardních odděleních,“ dodal.

Kriminalisté zatím nevědí, jaký měl obviněný motiv. „Uvedl nám některé důvody, ale jsou velmi nevěrohodné. S eutanazií to nemělo nic společného, mluvíme tu o úmyslných vraždách. Ani o zištných důvodech pachatel nehovoří. Bude důležité vyjádření psychiatrů, kteří budou zkoumat jeho duševní stav,“ sdělil Jušta.

Poškození byli zhruba ve věku mezi pětapadesáti a osmdesáti lety, jedna osoba byla mladší. Šlo o muže i ženy v těžkých zdravotních stavech, po úrazech a náročných operacích. Pachatel si oběti vybíral zcela náhodně. Vzhledem k tomu, že vyšetřování je na začátku, policie nevylučuje, že počet poškozených lidí se ještě zvýší.

Vedení havlíčkobrodské nemocnice pro veřejnost otevřela e-mailovou adresu nemocnice@onhb.cz na které bude přijímat dotazy veřejnosti a odpovídat na ně.

Všichni, kdo s obviněným přišli do styku, se shodují na tom, že je velmi inteligentní. Má dokončené střední zdravotnické vzdělání a sám se ještě dále dovzdělával. Svých znalostí využíval k tomu, aby se jeho činnost dala jen nesnadno odhalit. „Při výsleších se chová zcela přirozeně, odpovídá na otázky přímo, komunikuje chladně,“ řekl ředidel východočeské policejní správy Petr Přibyl. Rodiče obviněného přiznali, že jsou v šoku. „Vy tady na nás vychrlíte takovýdle blbosti, který nejsou podstatný. Jsme z toho úplně zdrcený,“ řekl otec pro zpravodajství TV Nova.

Poněkud zarážející je, že když byl muž v září propuštěn z práce v Havlíčkově Brodu, nedlouho poté jej přijala nemocnice v Jihlavě. „Kontaktovali jsme jejího ředitele a nemáme poznatky, že by se tam obviněný dopouštěl něčeho podobného,“ uvedl Přibyl.

Podle názoru dozorující státní zástupkyně Lenky Faltusové není pravděpodobné, že by během vyšetřování případu byly obviněny další osoby, například z nedbalostního trestného činu. Pokud se obviněnému vina u soudu prokáže, hrozí mu až doživotní vězení. „Vyšetřování bude náročné a zdlouhavé,“ dodal Jušta.

K případu se vyjádřil i tiskový mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt. Právu řekl, že jde o výjimečný případ ve zdravotnictví. „Ten člověk je vrah,“ řekl Cikrt. Dodal, že odstupující ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) se o celou záležitost bude velmi intezívně zajímat, ale ještě nebylo rozhodnuto o formě. „V každém případě ministr bude chtít znát, jak jsou nastaveny kontrolní mechanismy v nemocnici a co se v tomto případě změní, aby se událost již nemohla opakovat,“ řekl Cikrt.

Právo

Ošetřovatel vraždil v nemocnici pacienty
Ohodnoťte tento článek!