Osmnáctý ročník pochodu za zdravá prsa půjde Prahou 9. června

V pořadí 18. ročník Avon pochodu za zdravá prsa půjde letos Prahou v sobotu 9. června. Od začátku jeho pořádání se na podporu prevence rakoviny prsu v Česku vybralo už 110 milionů Kč. Loni se akce účastnilo 22.000 lidí, rekordní účast z roku 2016 byla ještě o 6300 vyšší.

Podobné pochody se pořádají v 60 zemích světa. „Už nejsme největší na světě, předstihla nás Jihoafrická republika. Letos bychom jí to chtěli vrátit,“ řekla za pořadatele manažerka pro PR a reklamu firmy Avon Alena Pytlíčková. Prozradila také, že příští rok bude Praha hostit v době pochodu odbornou konferenci, které se zúčastní světové špičky v oblasti prevence rakoviny.

Zatímco ještě v roce 2016 nesl pochod podtitul „proti rakovině prsu“, loni se změnil na „pochod za zdravá prsa“. „Mám z té změny radost, protože pozitivity při léčbě rakoviny není nikdy dost,“ dodala Pytlíčková. Loni pochod vynesl 7,6 milionu Kč, výtěžek z rekordního roku byl 9,8 milionu korun.

Tradiční trička, která jsou symbolem pochodu, letos vytvořila módní návrhářka Klára Nademlýnská. Ženy mají růžové, muži šedé a novinkou jsou dětská světle modrá s obrázkem myšky. „Chtěla jsem, aby byla trička ještě víc křiklavá a aby pánská i dětská působila vesele. Okraje jsou jenom ostřižené, mají nezačištěné švy, malé logo a saténovou stužku na zádech,“ popsala návrhářka.

Koupit trička lze od 22. března u distributorů kosmetiky Avon, od 2. dubna přes web pochodu Zdravá prsa a od května v obchodech dalších partnerů projektu. Stojí 399 korun, dětská 319 korun. Součástí výtěžku pochodu je i část každého startovného běhů ze série Night Run, které budou od dubna do října po celé republice.

Tříkilometrové trasa pochodu povede ze Staroměstského náměstí, Pařížskou ulicí, přes Čechův most a po nábřežích Edvarda Beneše a Kapitána Jaroše, přes Hlávkův most na ostrov Štvanice. Z náměstí vyjde v poledne za doprovodu bubeníků Campana Batucada. Na ostrově pak zahrají kapely Lake Malawi, Polemic a vystoupí zpěváci Václav Noid Bárta nebo David Deyl.

Nákupem účastnických triček účastníci přispívají na prevenci, projekty pro pacientky a vyhodnocování screeningových dat. Podle organizátorů akce rakovinou prsu onemocní každá osmá žena. Ročně přibývá kolem 6000 žen s touto diagnózou, v Česku jich žije asi 50.000. Toto onemocnění je také nejčastější příčinou úmrtí žen ve věku mezi 20 a 54 lety, a to i přesto, že rakovina prsu je poměrně snadno léčitelná, pokud je nádor odhalen včas.

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!