Přejít na obsah

OSN: Česko je evropskou továrnou na pervitin

zpět
10.3.2010
drogy
zvětšitdrogyZdroj: www.injuryboard.com

drogy | Zdroj: www.injuryboard.com

 

Kritika Mezinárodního úřadu pro kontrolu narkotik při OSN, podle níž se z Česka ve velkém pašují drogy, a až devět miliard korun úspor. To jsou nejpádnější argumenty zastánců takzvaného centrálního úložiště dat neboli evidence léků, s jehož vznikem počítá vládní návrh novely zákona o léčivech z dílny šéfky rezortu zdravotnictví Dany Juráskové.

Mezi kritiky předlohy patří sdružení lékařů a lékárníků. Ostrý spor se rozhořel ještě před projednáním návrhu ve sněmovně. Ta by o něm měla jednat v rámci své včera zahájené schůze.

Podle náměstka ministryně Martina Plíška je hlavním cílem novely omezit výdej léků sloužících k nelegální výrobě pervitinu. Že je Česko „evropskou továrnou“ na výrobu tohoto narkotika, včera potvrdil šéf Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.

„Na rozdíl od Německa, Polska nebo Slovenska stát zatím nedokázal na tento problém zareagovat. Když to řeknu lidově, jsme celé Evropě pro smích,“ řekl.

Vznik evidence léků v databázi Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) je však trnem v oku lékařům a lékárníkům. „Návrh vnímáme jako pokus o prolomení povinné mlčenlivosti zdravotníků,“ uvedl viceprezident České lékařské komory Zdeněk Mrozek.

„Odmítáme se podílet na tvorbě databáze citlivých osobních údajů, které mají být shromažďovány bez vědomí a souhlasu pacientů, a to za situace, kdy není zajištěna ochrana před jejich zneužitím,“ doplnil šéf obdobného sdružení lékárníků Stanislav Havlíček. Ke kritice se přidal i Svaz pacientů ČR.

Náměstek Plíšek s těmito názory nesouhlasí. Novela je podle něj naopak na souhlasu pacienta postavena, protože bez něj nebudou moci být data v evidenci využita. „Bez souhlasu by byla jen evidence léků spojených s drogovou scénou,“ dodal Plíšek.

Předlohu podporuje i ředitel SÚKL Martin Beneš s tím, že argumentace o průlomu do soukromí je prý lichá a účelová. „Ještě před uložením do evidence se odstraní všechny osobní údaje pacientů. Bude z ní možné vyčíst jen to, který lékař recept předepsal a který lékárník ho vydal,“ řekl Beneš. Šéf SÚKL zdůraznil, že zdravotnictví může výrazně ušetřit.

Mnozí pacienti užívají několik léků se stejnou účinnou látkou, které jim předepsali různí lékaři. Beneš odhadl, že po vzniku evidence by pojišťovny ročně vydaly za léky 31 miliard místo současných čtyřiceti. Organizace spojených národů vytkla v lednu vládě laxní přístup k drogové problematice.

Podle dopisu, který má deník E15 k dispozici, jsou z Česka ve velkých objemech pašovány preparáty, které mohou čeští lékaři prakticky bez kontroly a omezení předepisovat narkomanům jako náhražku drog. Vedle běžných léků s pseudoefedrinem by se tak v evidenci objevily i preparáty subutex a suboxon.


Autoři

Pavel Otto, E15

Související články

8.3. Lékařská a lékárnická komora nechtějí novelu omezující soukromí Lékařská a lékárnická komora nechtějí novelu omezující soukromí
0 příspěvků
16.11. Spor o pseudoefedrin a cesta ze slepé uličky Spor o pseudoefedrin a cesta ze slepé uličky
2 příspěvků
2.11. Zdravotnické péčko Zdravotnické péčko
19 příspěvků
22.10. SÚKL: Data byla zničena SÚKL: Data byla zničena
4 příspěvků

Komentovat článek: OSN: Česko je evropskou továrnou na pervitin

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku OSN: Česko je evropskou továrnou na pervitin

Komentáře

další 4 komentáře
lékárník z městečka Dva blbečci  | 10. 03. 2010 13:23

Jestli náhodou snížené prodeje PSE spíš nesouvisí se skutečností, že tyhle přípravky nejméně polovina lékárníků nevede ve svém sortimentu !! Proto je potřeba zákon novelizovat, aby ho vést a vydávat MUSELY, a pak slavný Úřad nastoupí a lékárníky, co se budou řídit svědomím, prostě podle novelizovaného zákona usměrní (rozumněj-řádně zpokutuje).

Adéla Becková Blbeček Frydrych...  | 10. 03. 2010 12:45

Tenhle pan Frydrych mě asi nepřestane překvapovat. Takže my jsme celé Evropě pro smích, hlavně Polsku? To je zajímavé, že ředitel SÚKLu Beneš řekl, že když se omezilo vydávání léků s pseudoefedrinem u nás díky svatořečenému CÚ, tak si pro něj narkomani jezdili do Polska..... České varny vaří pervitin dál s tím rozdílem, že se jedná o polský pseudoefedrin. To potom jsme Polákům opravdu k smíchu, protože jim stouply tržby za léky a drogový problém zůstává ryze český. Kde asi soudruzi z protidrogové centrály a SÚKLu udělali chybu?

lékárník z městečka Bláboly  | 10. 03. 2010 10:22

bla, bla, bla. Plíšek lže, až se mu od huby práší, Beneš taky. SÚKL není schopen (podle vlastních slov) uhlídat pohyb opiátů !!!!! ačkoliv k tomu má všechny nástroje. Jsme továrna na pervitin ? Zařiďme se podle toho. Bez PSE se chřipka vyléčí stejně rychle, jako s ním. Když je tak život zachraňující, šup s ním na recept. Stát si uměl poradit se zneužíváním Rohypnolu docela dobře. Ovšem, to si muselo oficiálně stěžovat Švédsko. Tak ať blbě nekecají a jednají.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné