Ostraha v litoměřické nemocnici se vyplatila

Litoměřická nemocnice bude i nadále patřit mezi zdravotnická zařízení, jejichž pacienty mohou přátelé a příbuzní navštěvovat pouze v návštěvní hodiny. Nemocnice totiž dlouhá léta zdokonalovala vlastní bezpečnostní systém, pro jehož zavedení byla velkým impulsem vražda zástupkyně primáře interny…

Vražda lékařky v roce 1990 ukázala na potřebu vybudovat v nemocnici účinný bezpečnostní systém

Litoměřice – Libuše Lednické. K té došlo přímo v nemocnici v roce 1990.

Návštěvní hodiny se příliš nelíbily ani bývalým radním

Vedení nemocnice hodlá být v tomto směru nekompromisní i přesto, že nejednou slyší na toto téma kritiku. A to i z řad některých bývalých radních. „Pokud by však byly návštěvní hodiny neomezené, pohyb osob po nemocnici bychom jen těžko monitorovali,“ vysvětlil provozní náměstek Milan Bruncvík.

Bruncvík nastoupil do této funkce čtyři měsíce před vraždou lékařky. Dodnes na brutální čin vzpomíná jako na otřesný zážitek. Ihned poté se proto začal věnovat zavedení účinného bezpečnostního systému. „Bohužel v té době bylo okolí nemocnice jedním velkým staveništěm. Pracovali zde stavební dělníci, jež měli přístup na různá místa. Bylo zřejmé, že musí dojít k zásadní změně,“ vzpomíná na začátek devadesátých let náměstek.

Několik let budovaný systém dobře funguje

Postupem doby se mnohé změnilo. Nemocnice si najala bezpečnostní agenturu, vykonávající pravidelné pochůzky, monitorující pohyb osob, pomáhající s agresivními pacienty. Přítomnost několikačlenné ostrahy se jí mnohonásobně vyplatila. Mimo jiné se jejím členům podařilo vypátrat žháře, který přímo v nemocnici zapaloval koše. Případem posledních dní je i zadržení zloděje, který opakovaně kradl na pokoji pacientů. Výrazně se snížil počet odcizeného materiálu typu vodovodních baterií, hasičských přístrojů, ale třeba i záchodových prkének.

Do nemocnice večer jen se svolením primáře

Po nemocnici by se po 17. hodině večer neměl pohybovat nikdo, kdo k tomu není oprávněn. Existuje pouze několik výjimek. „Vpustit můžeme jen člověka majícího povolení primáře, schváleného jedním z ředitelových náměstků. Dále návštěvy těch, co jsou hospitalizováni na nadstandardních pokojích. Vpustíme i příbuzné, kteří nesou čerstvě hospitalizovaným lidem osobní věci. Dále ty, co vyřizují pozůstalost a pacienty odcházející na ambulanci,“ vyjmenoval několik výjimek majitel bezpečnostní agentury ATOS Václav Frolík. I ty se však řídí jistými pravidly. Každý dostane kartičku a ostraha si například ověřuje, jestli člověk odcházející na ambulanci tam opravdu dorazil.

Nemocnice sází i na kamerový systém. V současné době je v ní rozmístěno patnáct kamer a další by postupně měly přibývat.

Vrah lékařky stále běhá na svobodě

Všichni doufají, že i díky těmto opatřením k případu, který se zde odehrál v 90. roce, již nikdy nedojde. Přitom vrah doktorky Lednické dodnes zůstává nepotrestán. Její příbuzní však získali právě nyní naději na spravedlnost. V těchto dnech totiž policie vyhlásila pátrání po tehdejším zřízenci nemocnice Romanu Horáčkovi, jehož vzorky DNA ho usvědčují z tohoto činu. Podezřelý byl již před lety. Ale tehdy nebyla metoda zjišťování shody DNA na takové úrovni, aby mohl být odsouzen. Což se díky vývoji v kriminalistice naštěstí změnilo.

EVA BŘEŇOVÁ, Deník Litoměřicka

Ohodnoťte tento článek!