Ostrava chce investovat více peněz do městské nemocnice

chodba, nemocnice

Ostrava chce v následujících letech investovat více peněz do rozvoje městské nemocnice. Ročně by do ní chtěla vložit minimálně 200 milionů korun, řekl novinářům primátor Tomáš Macura (ANO).

„Primárně je třeba říct, že městská nemocnice v Ostravě je dlouhodobě investičně a finančně zanedbávána. Stačí letmý pohled a procházka tím areálem a člověk nepotřebuje žádné zvláštní analytické schopnosti, aby k tomu přišel,“ prohlásil Macura.

Primátor odhaduje, že do nemocnice by bylo nutné investovat jednu až dvě miliardy korun. „Uvažujeme o tom, že vytvoříme určitý speciální fond, do kterého bychom z městského rozpočtu každý rok částkou 200 milionů korun, byl bych radši, kdyby to bylo 250 milionů ročně, přispívali. Z toho fondu budou hrazeny projekty na rozvoj městské nemocnice,“ vysvětlil Macura.

Pro příští rok je v rozpočtu pro nemocnici podle něj zatím rezervováno zhruba 80 milionů korun. „Počítám s tím, že bude poměrně významný přebytek v hospodaření za rok 2015, takže z toho by se ten fond minimálně pro rok 2016 zadotoval,“ uvedl primátor. Za důležité považuje například rozšíření a zkvalitnění zázemí pro urgentní příjem, zmínil i psychiatrický pavilon, záchytku i chirurgii. „My v tuto chvíli necháváme zpracovávat nový generel rozvoje městské nemocnice,“ podotkl primátor.

Městská nemocnice Ostrava se v minulosti potýkala s řadou problémů. Město nyní stále čeká na výsledek forenzního auditu. „Náš interní audit odhalil určité nedostatky zejména při zadávání veřejných zakázek, proto jsme zadali i forenzní audit. Výsledky bychom měli mít k dispozici v zásadě do konce tohoto roku,“ řekl primátor. Teprve poté lze na jejich základě přijmout účinná opatření.

V červenci navíc na funkci ředitele rezignoval Jaroslav Lux, který nemocnici vedl od února. S působením Luxe ve funkci ředitele nebyla spokojena část zaměstnanců nemocnice, kteří v petici požadovali jeho odvolání. Řízením nemocnice byl od srpna pověřen náměstek pro ekonomiku Josef Grochol, který nemocnici vede dosud. Město má stále v plánu vypsat výběrové řízení, ale nechtělo tak učinit dříve, než budou známy výsledky auditu a v nemocnici se uskuteční plánovaný proces pro obnovu akreditace, tedy jakousi kontrolu kvality. Výběrové řízení tak nebude dříve než na jaře příštího roku.

Ostrava chce investovat více peněz do městské nemocnice
Ohodnoťte tento článek!