Přejít na obsah

Ostrava už má lékařskou fakultu

zpět
23.5.2010
studium, škola
zvětšitstudium, školaZdroj: www.cas.muohio.edu

studium, škola | Zdroj: www.cas.muohio.edu

 

Středoškoláci dostali možnost od podzimu studovat všeobecné lékařství také v Ostravě. Ostravská univerzita už k tomu má všechna potvrzení a především nezbytnou akreditaci ministerstva školství.

Administrativní proces skončil, univerzita teď dělá praktické kroky. Tedy všechno pro to, aby do prvního ročníku nové lékařské fakulty, která vznikne přeměnou stávající fakulty zdravotnických studií, mohlo nastoupit zhruba sto studentů. „Podmínky přijímacího řízení pro obor všeobecné lékařství na nové lékařské fakultě najdou zájemci na webu univerzity od pondělí 24. května a v tisku,“ uvedl rektor Ostravské univerzity Jiří Močkoř.

Studenti se budou moci také obracet na speciální telefonní linku studijního oddělení, kde se dozvědí detaily o přijímacím procesu. Přijímací zkoušky by se měly konat v červenci. „Zájemci, kteří splní určité podmínky a umístí se nejvýše v bodovaném pořadí uchazečů, budou moci být přijati bez zkoušek. Další kandidáti budou skládat zkoušky z biologie, chemie a fyziky, a to formou testů,“ upřesnil Močkoř.

Proděkanka fakulty zdravotnických studií, která se v září přejmenuje na lékařskou fakultu, Ivona Závacká uvedla, že už jsou podepsány smlouvy s některými pedagogy, kteří tu budou učit. Další se budou uzavírat po ukončení výběrových řízení, která nyní probíhají. „Pro výuku na plnohodnotné lékařské fakultě počítáme se dvěma stovkami odborníků,“ upřesnila Závacká. Studenti se budou učit v budovách současné fakulty zdravotnických studií v Zábřehu, docházet budou také do ostravské fakultní nemocnice. Její ředitel Svatopluk Němeček uvedl, že nemocnice je na studenty připravena, mnozí její odborníci budou na nově vzniklé fakultě přednášet. Ostravská univerzita chce pro potřeby lékařské fakulty v budoucnu zrekonstruovat i prostor po bývalé porodnici v zábřežském areálu. Rektor tvrdí, že je zatím hotov projekt. Rekonstrukce by měla vyjít na čtyři sta milionů korun, univerzita na ni bude muset ve svém rozpočtu najít šedesát milionů korun. Rektor Močkoř věří, že na největší částku získá evropské peníze. Nově vzniklá lékařská fakulta může i nadále počítat s finanční podporou města Ostravy a Moravskoslezského kraje.

Lékařské fakulty jsou v České republice v Praze, v Plzni, Hradci Králové, v Olomouci a Brně. V Ostravě byla dosud jen fakultní nemocnice, která ale neměla v domovském městě přímou vazbu na příslušné univerzitní pracoviště.


Autoři

Regionální deníky

Komentovat článek: Ostrava už má lékařskou fakultu

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Ostrava už má lékařskou fakultu

Komentáře

dalších 18 komentářů
katango 2 MSDF ad dotaz  | 24. 05. 2010 14:34

Na stránkách MT je diskuse daleko přehlednější a dá se otevřít bez opětného otevírání celého článku.Já tam chodím pravidelně.Tak nashle na MT.

James Last Přesun  | 24. 05. 2010 08:05

Jedno malé městečko ve středu Evropy má tři lékařské fakulty. To je dost směšné. Takže možná, kdyby se jedna přesunula do té Ostravy, tak by to šlo. Nová lékařská fakulta počet lékařů nezvýší a pokud ano, tak špatných. Ale ono už v našem zdravotnictví nezáleží na tom, jestli je doktor dobrý nebo ne, hlavně. že je nějaký. Managor má obsazené služby a když se něco posere, tak za to může přece doktor, ne on.

challenger Ostráva není Plzeň, soudruzi...  | 23. 05. 2010 23:45

Plzeňská Sorbona Turbo-JUDr. byla pro význačné kokoty ze státní správy a politiky, aby si dodělali vzdělání, na které neměli jaksi yntelekt, nyní však měli patřičnou stranickou knížku a konexe. Kupř. soudružka Řápková, popř. další soudruzi jsou toho vzácným příkladem. Nutno dodat, že tohle si za nejtvrdší totality nedovolili ani komunisti, ti si radši přiznali titul RSDr. ale nesrali se vyloženě do akademických titulů - ono na tom z hlediska komunistické ideologie ani nezáleželo, protože správný kádr měl přece vždy dělnický původ, že ano. To se s akademickými tituly jaksi neslučovalo, takže komouš nemohl ani kdyby chtěl, protože by to mohlo být považováno za projev buržuazní rozežranosti. Ostráva je o něčem jiném. Pracovně bych tuto lékařskou fuckultu nazval pastí na ješitné mladé kokoty. Její vznik doprovází 2 synergické požadavky. 1) požadavek regionu na přísun mladých bílých otroků do chrenkových koncentráků - tamní hošani trošku trpí tím, že si nemohou dovolit zaměstnat pitomce na 0.1 a chtít po něm hoknu za 1.0, protože to jde jen na pracovištích akreditovaných na Ph.D. Každý ví, že z hlediska struktury těch lidí tam není dostatečné množství Turbo-Doc a Turbo-Prof, aby fuckulta vůbec splňovala formální podmínky kladené na vysokou školu a že kvalita výuky nebude kdovíjaká - protože ješitní Doc a Prof. Kteří už na fuckultě jsou samozřejmě nikdy učit nebudou, co by se otravovali s nějakejma medikama, že ano. Ale o to v Ostrávě nejde. Je potřeba naplnit ego oněch soudruhl přednostů s megalomanskými sklony, kteřéí samozřejmě výuku v patřičné kvalitě nejsou schopni zaručit, ale v prasečáku je to jedno, jakmiule má někdo diplom MUDr., je za své činy odpovědný v trestní rovině sám a nikdo se neptá, kdo a jak ho vychoval, že. Bude-li fuckulta plnit plán přísunu bílých votroků do chrenkošpitálů na 130%, bude to fajn. Nezapomeň, když seš docent, budeš makat na dvěstě procent. a co teprve když seš pý ejč dý, ty vole, to ze špitálu nevylezeš. Hodně štěstí, soudruzi studenti, k budování socialistické vlasti vždy připraven!!!

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné