Ostrava zřídila fond na rozvoj Městské nemocnice Ostrava

Ostravští městští zastupitelé schválili zřízení fondu určeného pro rozvoj Městské nemocnice Ostrava. Zároveň do něj vložili 250 milionů korun z přebytku hospodaření. Do fondu by ročně mělo směřovat asi 200 milionů korun, řekl novinářům náměstek primátora Michal Mariánek (Ostravak).

„Fond je opravdu určený na obnovu a rekonstrukci Městské nemocnice Ostrava, protože ji chceme opravit a posunout ji dál. Pro nás je výhodnější si tam ty finanční prostředky alokovat a následně je potom čerpat na ty investiční akce,“ vysvětlil Mariánek.

O použití peněz z fondu by vždy měli rozhodnout zastupitelé. „Pro mě je opravdu důležité, aby byla shoda v tom, co se tam děje,“ uvedl Mariánek. Do fondu by přímo z rozpočtu mělo každoročně jít 100 milionů korun, další peníze pak do něj mohou být přidělovány například právě z přebytku hospodaření.

Podle primátora Tomáše Macury (ANO) je nemocnice dlouhodobě podfinancovaná a potřebovala by investice řádově za stovky milionů až miliardu korun. Zdravotnické zařízení by do konce letošního roku mělo připravit plán rozvoje tak, aby bylo zřejmé, jaké investice nemocnice potřebuje.

Městská nemocnice Ostrava se potýká s problémy. Forenzní audit zaměřený na hospodaření v letech 2011 až 2014 podle vedení města ukázal, že nemocnice dlouhodobě porušovala zákon o veřejných zakázkách. Audit odhalil i nákupy léků, zdravotnického zařízení a techniky zhruba za 700 milionů korun, na které nebyla vyhlášena soutěž.

Vedení města muselo loni v létě řešit i personální situaci v nemocnici. Část zaměstnanců se postavila proti tehdejšímu řediteli Jaroslavu Luxovi, který v nemocnici působil jen několik měsíců. Lux nakonec rezignoval a nahradil ho ve funkci ekonomický náměstek Josef Grochol. Město v březnu začalo hledat nového ředitele, výběrové řízení ale muselo vypsat dvakrát, protože v prvním se přihlásili jen tři uchazeči, což vedení města nepovažovalo za dostačující. Nakonec výběrová komise zvolila primáře anesteziologicko-resuscitačního oddělení novojičínské nemocnice Petra Uhliga, který by se řízení nemocnice měl ujmout od srpna.

Ohodnoťte tento článek!