Ostravská náměstkyně Piperková kvůli korupční aféře neodstoupí

křeslo, výpověď

Náměstkyně ostravského primátora a radní Simona Piperková (ČSSD) nehodlá rezignovat. K odchodu ji na středečním jednání zastupitelstva v souvislosti s údajnou korupcí spojenou s lobbistou Martinem Dědicem, vyzval klub zastupitelů ČSSD. Na rozmyšlenou měla 24 hodin.

V dnešním tiskovém prohlášení uvedla, že odstoupit nehodlá, protože se nedopustila žádného protiprávního jednání. Zaležitostí se bude zabývat klub zastupitelů před červnovým jednáním zastupitelstva.

Kromě Piperkové klub vyzval k odchodu i radního a starostu ostravské městské části Poruba Lumíra Palyzu, který už ve středu řekl, že nerezignuje. Odchod z funkcí po obou radních už dříve vyžadoval primátor Petr Kajnar (zvolen za ČSSD), což oba rovněž odmítli.

Policie stíhá osm fyzických a čtyři právnické osoby kvůli veřejným zakázkám ostravského dopravního podniku a městské nemocnice. Jde o zakázky na dopravní prostředky a u nemocnice o zakázky na stavební práce a dodávky zdravotnického materiálu. Společnost spojená s lobbistou Dědicem, který je ve vazbě, prý měla firmám zajišťovat vítězství ve výběrových řízeních. Za to pak údajně dostávala úplatky a jejich příjem zakrývala poradenskou činností.

Získala tak prý 30 milionů korun. Podle dostupných informací měl Dědic úzkou vazbu na regionální politiky či ředitele městských společností. Kvůli aféře už ve funkci skončil ředitel Městské nemocnice Ostrava Tomáš Nykel. Ve středu zastupitelé jednali i o odchodu ředitele Dopravního podniku Ostrava Romana Kadlučky z představenstva společnosti. Nakonec se však ve funkci udržel.

„Své stanovisko nemám důvod měnit a z funkce členky rady nebudu odstupovat. Nevykonala jsem nic protiprávního, neovlivňovala jsem nijak veřejné zakázky a neměla žádný osobní prospěch či výhodu. Opětovně uvádím, že v době, kdy jsem s panem Dědicem komunikovala, nebyl obviněn a ani jsem toto nemohla předpokládat,“ uvedla Piperková, která je v Dědicově případu v postavení svědka. „Pokud se týká jeho údajného vlivu na vedení městských organizací, tento jsem mu já nijakým způsobem nezajistila ani nezprostředkovala,“ píše v prohlášení Piperková.

Místopředseda klubu zastupitelů ČSSD Pavel Planka ČTK řekl, že klub se sejde 25. června. „Nejsem schopen říci, co tam padne,“ řekl. Neočekává, že by se kvůli dalšímu postupu svolávalo mimořádné zasedání zastupitelů. „Do očištění jména ti lidé většinou odejdou do ústraní na tu dobu, než to jméno bude čisté, takhle to uplatňujeme,“ řekl Planka.

Dědic byl obviněn z přijetí úplatku, legalizace výnosu z trestné činnosti a ze sjednávání výhody při zadávání veřejné zakázky, veřejné soutěže a veřejné dražby. Hrozí mu trest odnětí svobody od pěti do 12 let.

Ohodnoťte tento článek!