Ostravská ODS vyzvala náměstka Chalupu k rezignaci

Ostravská ODS v úterý vyzvala náměstka ostravského primátora Jaromíra Chalupu (ČSSD) k rezignaci. Na hlavičkovém papíru magistrátu si totiž stěžoval na péči o svou matku v Městské nemocnici Ostrava, která je příspěvkovou organizací města…

Ostrava – Ostravská ODS dnes vyzvala náměstka ostravského primátora Jaromíra Chalupu (ČSSD) k rezignaci. Na hlavičkovém papíru magistrátu si totiž stěžoval na péči o svou matku v Městské nemocnici Ostrava, která je příspěvkovou organizací města.

Jednání Chalupy považuje ODS za zneužití funkce náměstka primátora a člena rady města. Náměstek by měl podle občanských demokratů zvážit další setrvání v těchto funkcích, řekla dnes ČTK předsedkyně ODS v Ostravě Jaroslava Wenigerová. Primátor požadavek opoziční strany odmítl.

„Občanská demokratická strana v Ostravě má pochopení pro starost každého z nás o zdraví nejbližšího okolí, zejména nejbližších rodinných příslušníků. Taková starost však nesmí být realizována z pozice nadřazenosti a moci,“ uvedla Wenigerová.

Problematikou se dnes zabývala i městská rada, která rozhodla, že by rada měla mít větší kontrolu nad řešením stížností, a to nejen v Městské nemocnici Ostrava, ale i v dalších příspěvkových organizacích města. Zdravotní a sociální komise, které jsou poradními orgány města, by proto měly pravidelně prověřovat způsob řešení jednotlivých stížností a o svých zjištěních budou každé tři měsíce informovat radu města, řekl Zedník.

„V současnosti je to dáno na těch vnitřních kontrolních systémech příspěvkových organizací,“ uvedl Zedník. Dodal, že poté, co Chalupa v pondělí uznal, že chyboval, nebylo nutné, aby se rada přímo zabývala i jeho chováním.

Zedník už v pondělí kritizoval postup svého náměstka, dnes se ho však další z radních a jeho stranický kolega Petr Kajnar zastal. „Na základě informací, které jsem dostal na dnešní radě se domnívám, že stížnost pana náměstka Chalupy nebyla neoprávněná,“ míní Kajnar, podle kterého Chalupa postupoval razantně, nikoliv však nezákonně.

Chalupa, který se ještě v pondělí k pochybení přiznal a byl ochoten komunikovat s novináři, dnes před médii utíkal a příliš se k záležitosti nechtěl vyjadřovat. „Situace byla hrubě zpolitizována a občané už dneska nemají šanci se dozvědět, o co vlastně jde. Kromě toho, že se samozřejmě jedná o předvolební kampaň některých skupin,“ uvedl Chalupa.

Zasedání rady se účastnil i ředitel Městské nemocnice Ostrava František Jurek, kterého Chalupa již dříve dokonce vyzval k rezignaci. „Byl jsem tázán na to, jak hodnotím kvalitu poskytované zdravotní péče v Městské nemocnici,“ vysvětlil Jurek, proč byl na radu pozván. Dodal, že na funkci nerezignoval, protože k tomu nevidí důvod. „Měl jsem pocit, že členové rady kladli konkrétní a jasné otázky, atmosféra byla prakticky normální,“ zhodnotil postoj radních.

Náměstek Chalupa si na hlavičkovém papíru radnice stěžoval na péči o svou matku na interně III Městské nemocnice Ostrava. Jurek poté z funkce odvolal primáře a vrchní sestru oddělení a dalším dvěma lékařům udělil důtku.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!