Přejít na obsah

Ostravští lékaři použili nový typ cévní výztuže

zpět
17.2.2006

Pacientům, kterým se natrhne vnitřní stěna aorty, mohou lékaři ode dneška opravit postiženou tepnu pomocí nového typu výztuže, takzvaného stentgraftu. V Centru vaskulárních intervencí Vítkovické nemocnice ji použili včera dopoledne jako první v republice...

a to u osmapadesátiletého muže z Ostravy.

U operace asistoval profesor Christoph A. Nienaber z Německa, který je přední světovou kapacitou v tomto oboru. Ve světě byl vyvinut nový miniinvazivní způsob přístupu, který se dá použít v případě natržení aorty v místě za levou podklíčkovou tepnou.

Jako zavedený způsob léčení se metoda používá přibližně od roku 1999, kdy byly v lékařské literatuře otištěny první články hodnotící význam této léčby u pacientů. Do České republiky se dostala metoda v tomtéž roce díky ostravským specialistům.

Odborník na léčbu cév z Vítkovické nemocnice lékař Dušan Kučera na novém stentgraftu nejvíce oceňuje jeho pružnost, ohebnost, bezpečnost a jednoduchost zavádění ve srovnání s předešlými stentgrafty.

„Šest let je v medicíně hodně dlouhá doba. Vyvíjejí se neustále nové metody, vyrábějí kvalitnější přístroje a mění se složení i design materiálů,“ řekl Kučera s tím, že v současné době tento typ zákroku provádějí rutinně v republice pouze dvě specializovaná pracoviště, a to Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze a Vítkovická nemocnice v Ostravě. Primát v počtu provedených výkonů drží Ostrava.

Moravskoslezský deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Moravskoslezský deník

Komentovat článek: Ostravští lékaři použili nový typ cévní výztuže

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné