Osud nemocnic mají v rukách politici

Severočeské nemocnice s napětím očekávají, jak dopadne boj o jejich transformaci. Jejich osud mají v rukou krajští politici. Pravice má snahu všechna zdravotnická zařízení převést na akciové společnosti…

Tvrdí, že jen tak je možné dosáhnout dobrého hospodaření nemocnic. U pěti nemocnic v Ústeckém kraji o tom zastupitelstvo rozhoduje dnes; zastupitelé libereckého kraje se sejdou 28. června.

Zastánci změny hájí své názory především zlepšením hospodaření zdravotnických zařízení. Ředitelé nemocnic s tím souhlasí. „Jestli někde existují jasná pravidla pro účetnictví, tak je to právě u obchodní společnosti, “ řekl ředitel děčínské nemocnice Miroslav Řehák, ale poznamenal, že změna určitě nevyřeší problémy ve zdravotnictví.

Současná forma rozpočtové organizace se jeví všem zástupcům nemocnic jako ne-dokonalá. „Jsem přesvědčen, že díky tomu bude lepší hospodaření v nemocnicích a pacienti dostanou více péče,“ uvedl ředitel liberecké nemocnice Radko Janoušek.

Výhrady ke změně však mají odboráři. Obávají se především toho, že ekonomický tlak bude tak silný, že se zruší nevýdělečná a tedy nelukrativní oddělení a ovlivněna bude následně také péče o pacienty.

„Pokud se budou vydělané peníze vracet do medicíny, bude to přínosem. Neříkáme rozhodně ne, ale chceme vědět, jak bude systém fungovat a za jakých podmínek,“ prohlásil krajský koordinátor lékařského odborového svazu Michal Hanauer.

Poznamenal ale, že současný systém je špatný a je třeba jej změnit. „Nemocnice jako akciová společnost je velká příležitost, ale také hrozba zároveň,“ upozornil Hanauer.

Úmysl přeměnit nemocnice na akciové společnosti se nelíbí ani většině sociálních demokratů. Nadšeni nejsou rovněž komunisté. Krajské vedení ústecké ČSSD o celé záležitosti jednalo ještě včera večer. I bez sociálních demokratů ovšem může být záměr odsouhlasen, protože ODS má po podzimních volbách v zastupitelstvu nadpoloviční většinu.

V Libereckém kraji, vzhledem k rozložení sil v zastupitelstvu, ODS k prosazení svého záměru podporu ČSSD potřebuje. Sociální demokraté se však ještě nerozhodli. Pokud zastupitelstva změnu schválí, mohlo by se sedm severočeských nemocnic stát ak-ciovkami od nového roku.

Nemocnice, o které jde:

v Ústeckém kraji, Děčín, Chomutov, Most, Teplice, Ústí nad Labem, v Libereckém kraji, Česká Lípa, Liberec

KAREL LAPÁČEK, Ústecký kraj

Ohodnoťte tento článek!