Osvobozující posudek v liberecké kauze odměn

V kauze pobírání odměn v dozorčí radě liberecké nemocnice zachránil primátorku Liberce Martinu Rosenbergovou (ČSSD) a další dva muže od podání obžaloby posudek, který si před schválením odměn nechala vypracovat nemocnice. Podle něj bylo pobírání odměn v pořádku. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí Okresního státního zastupitelství v Liberci Petr Hořín.

„Státní zástupkyně nadále zastává právní názor, že pobírání odměn uvolněnými zastupiteli je v rozporu se zákonem o střetu zájmů,“ uvedl Hořín. Obvinění ale uspěli s námitkou, že o odměnách rozhodovali na základě opačného právního stanoviska. Státní zástupkyně dospěla k závěru, že při dvou opačných právních názorech je nelze trestně stíhat. „Nejedná se o oblast práva trestního, ale o oblast svědomí a morálky, kam pravomoc státního zastupitelství nesahá,“ dodal Hořín.

Podle něj je zastaveno trestní stíhání jak Rosenbergové, tak i dalších dvou obviněných mužů. Trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku z nedbalosti čelili i generální ředitel krajské nemocnice v Liberci Jiří Veselka a někdejší krajský radní pro ekonomiku za ČSSD Zdeněk Bursa. Policie se při vyšetřování domnívala, že zákon porušili v září 2011, když schválili na valné hromadě nemocnice vyplácení odměn 30.000 korun uvolněným členům krajského zastupitelstva v dozorčí radě nemocnice.

Odměny v dozorčí radě nemocnice údajně v rozporu se zákonem pobírali Bursa a jeho dva kolegové z krajské rady Martin Sepp a Pavel Petráček. Všichni po obvinění pozastavili členství v ČSSD a tento týden se také vzdali mandátu krajského zastupitele.

Bursa a osm dalších bývalých krajských radních včetně bývalého hejtmana Stanislava Eichlera čelí trestnímu stíhání kvůli neoprávněnému vyplácení odměn i v dalších krajských firmách. Bývalí členové rady a dva manažeři krajské akciové společnosti Silnice LK se podle policie dopustili zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Bursa a Petráček, kteří si odměny vyplácet dali, jsou navíc obviněni ze zatajování věci a podvodu. Celkovou škodu kriminalisté vyčíslili na 850.000 korun.

Ohodnoťte tento článek!