Přejít na obsah

Otěhotnět do Brna jezdí celý svět

zpět
15.7.2008

Stovkám malých Izraelců, Australanů, Britů nebo Italů koluje v žilách jihomoravská krev. Věhlas brněnských klinik pro léčbu neplodnosti totiž v poslední době roste a přijímají spoustu neplodných párů ze zahraničí. Těm pomáhají zejména moravské studentky, které darují svá vajíčka za patnáctitisícovou odměnu...

„Otěhotnět jsme nemohli dva roky. Brněnskou kliniku jsme si vybrali na internetu. Měla velmi dobré reference od lidí, kteří ji už vyzkoušeli. Pomohli nám, teď už máme doma dvojčata,“ uvedli manželé z Austrálie, kteří si nepřáli zveřejnit své jméno.

Brno se v posledních letech stalo jedním z nejvýznamnějších center reprodukční medicíny ve střední Evropě a pro neplodné páry ze zahraničí má dobrý zvuk. „Léčba neplodnosti v Brně začínala.

Máme tradici, kterou pacientky silně vnímají,“ říká Petra Koláčková z kliniky pro léčbu neplodnosti Unica.

To potvrzuje i mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt. „Brno svými úspěchy skutečně přesahuje daleko za hranice země,“ uvedl. Měsíčně každou z pěti brněnských klinik osloví asi osmdesát párů. U poloviny z nich jsou lékaři úspěšní. Druhá polovina to zkouší za pár měsíců znovu.

Jedním z důvodů je i to, že léčba neplodnosti je v Brně levnější. Například za každý pokus s dárcovským vajíčkem zaplatí žena dvacet tisíc korun, což je podstatně méně než v jiných zemích.

„Jezdí k nám pacienti z mnoha zemí Evropské unie, ale i z Kuvajtu nebo Saúdské Arábie. Častým důvodem je, že v jejich zemích je umělé oplodnění zakázané a také to, že je to přijde levněji než například ve Spojených státech,“ objasňuje Štěpán Machač z kliniky Reprofit, která se na dárcovství vajíček specializuje.

Tisíce na ruku

Ministerstvo zdravotnictví zatím žádné omezení umělého oplodnění v Česku neplánuje. „Dohlížíme na to, aby bylo umělé oplodňování etické a nestala se z něj velkovýroba.

Bránit lidem počít dítě u nás ale nebudeme,“ dodal Cikrt.

Neplodným párům z celého světa pomáhají v Brně také studentky, které darují svá vajíčka. Jejich počet se v poslední době zvýšil. Řadu z nich totiž lákají letáčky v tramvajích nebo nemocnicích, ve kterých kliniky za odběr slibují patnáct tisíc korun na ruku.

„Jdu darovat vajíčka kvůli penězům. I když někomu pomůžu, peníze jsou proměv tuto chvíli na prvním místě,“ uvedla jedna z brněnských studentek, která si nepřála uvést své jméno.

Lékaři ale popírají, že by šlo o byznys. „Peníze nemají dárkyně za odběr, ale jako odškodnění za to, čím si projdou. Některé k nám cestují z dálky, musí si na ten den zajistit volno v práci a podobně. Rozhodně si jejich vajíčka nekupujeme,“ tvrdí Machač.

Darovat vajíčka mohou ženy i několikrát po sobě. „Ty, které nerodily, obvykle přijdou jednou nebo dvakrát. Mám ale i rekordmanky, které byly na odběru třeba desetkrát,“ říká Machač.

Podle brněnského gynekologa Jaroslava Kotrby dárkyním žádné nebezpečí nehrozí. „Jsem pro, pokud se to ale dělá šetrně,“ míní Kotrba.

Nela Maťašeje, Regionální deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Regionální deník

Komentovat článek: Otěhotnět do Brna jezdí celý svět

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Otěhotnět do Brna jezdí celý svět

Komentáře

dalších 7 komentářů
Re:Umele oplodneni v USA  | 16. 07. 2008 07:41

...tolik peněz a výsledek :velká rizika a genetické zhoršování populace..no,když chybuje příroda,proč jí nepomoci.

Katerina Stovickova Umele oplodneni v USA  | 15. 07. 2008 22:09

Umele oplodneni v USA stoji 11000,-USD jenom za vlastni proceduru u lekare ( a jeste Vam zdurazni, s 50% slevou). Vlastni proceduru IVF vetsinou pojistovna nehradi a pokud hradi prvnich 10000,- USD, maji pacientky velke stesti, ale vycerpali tim limit na cely zivot.Pokud zena potrebuje darcovska vajicka zaplati za ne u lekare dalsich 10000,-USD. Dale vydaje na leky (tak 7000,-USD) jsou castecne vetsinou hrazeny pojistovnou, a doplatky se pohybuji celkem okolo 1000,-USD za leky. Takove jsou ceny na fertility klinikach napr. v Chicagu atd., v Kalifornii jiste vyssi. Opakovani pokusu IVF je pro rodiny casto nemozne.......

genetická variabilit Re:Re:příbuzenství  | 15. 07. 2008 18:57

Jenže jak jde do tuhého,tak nevěrná žena přizná pravdu,myslíte,že to nechá tak daleko dojít,aby se vzali třeba sourozenci? Jestli nepřizná,tak má žaludek.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné