Otevírání obálek na nemocnici Náchod se opět o měsíc posouvá

Královéhradecký kraj posunul termín otevírání obálek do tendru na miliardovou přestavbu nemocnice Náchod na 19. prosince z dosavadního 21. listopadu. Jde o patnácté posunutí termínu. O posunu termínu rozhodla na svém prvním zasedání nová rada kraje.

Náměstek hejtmana pro zdravotnictví Aleš Cabicar (TOP 09) ve vyjádření pro ČTK nevyloučil, že nové vedení kraje projekt podrobí revizi, která by mohla vést až k zastavení tendru a změně projektu stavby na redukovanější části.

Rada kraje se chce podle mluvčí hejtmanství Martiny Götzové s celou situací ohledně zakázky na modernizaci náchodské nemocnice seznámit tak, aby mohla zodpovědně rozhodnout o dalším postupu. „Byli jsme v časové tísni, protože otevírání obálek bylo naplánované už na 21. listopadu, proto jsme rozhodli o posunutí termínu o měsíc,“ uvedl hejtman Jiří Štěpán (ČSSD).

Obálky s nabídkami firem se měly po několika odkladech otevírat 23. září, ale o den dříve kvůli tendru na hejtmanství a dalších místech zasahovali detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu. Bývalé vedení kraje následně otevírání obálek posunulo na 21. listopadu, aby si o věci rozhodlo nové vedení kraje. Zajištěné materiály policie nyní prověřuje, v případu podle informací ČTK nikdo nebyl obviněn.

Kraj se chce o vyšetřování zajímat. „Z pověření rady kraje se oficiálně dotážu, v jakém stádiu jsou aktuálně úkony orgánů činných v trestním řízení v souvislosti se zářijovým zásahem policie na krajském úřadu,“ uvedl hejtman.

Před novým vedením kraje stojí i řešení případu nákupu 35 procent akcií ve společnosti Královéhradecká lékárna od podnikatele Jaroslava Nádvorníka za 51 milionů korun. Kontrakt uzavřela několik dnů po krajských volbách krajská společnost Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje, která v kraji řídí činnost nemocnic. Kraj nákupem 35 procent Královéhradeckou lékárnu ovládl ze 100 procent.

Cabicar provedený nákup označil za totálně nestandardní. „Vyžádám si všechny podklady, které ten rozhodovací proces provázely, nechám si na to zpracovat odborné stanovisko z legislativy. Budu se snažit tu věc otevřít,“ řekl.

O odkupu podílu rozhodlo představenstvo holdingu v čele s Miroslavem Procházkou. Údajně k tomu mělo kompetenci. Bývalý první náměstek hejtmana Otakar Ruml (KSČM) řekl, že o uzavření obchodu krátce po volbách nevěděl a označil to za podraz. Královéhradecká lékárna je monopolním dodavatelem léků pro krajské nemocnice.

Otevírání obálek na nemocnici Náchod se opět o měsíc posouvá
Ohodnoťte tento článek!