Otrava rtutí je v Česku vzácná, z rozbitého teploměru nehrozí

Otrava rtutí je v Česku vzácná, lékaři řeší přibližně dva případy do roka. Například z rozbitého teploměru otrava ale nehrozí, nebezpečnější je vdechování par rtuti. Ve včerejší tiskové zprávě o tom informovalo Toxikologické informační středisko, které na své nepřetržité infolince odpovídá asi na 200 dotazů ohledně rtuti ročně.

Podle odborníků ale ani konzumace rtuti, přestože je toxický těžký kov, nemusí způsobit závažné zdravotní komplikace. Jedovaté jsou hlavně její výpary, které vznikají už při pokojové teplotě. „Tyto otravy dokážeme úspěšně léčit pomocí chelátotvorných antidot. Dochází k nim však velmi vzácně, antidotum vydáváme přibližně dvakrát do roka,“ uvedla Daniela Pelclová z Kliniky pracovního lékařství Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Nebezpečné je pravidelné vdechování malého množství par, které se v těle hromadí. Například pokud rtuť z rozbitého teploměru není řádně uklizená z koberce. „Po několika týdnech až měsících může vyvolat otravu s poškozením nervového systému, dásní a ledvin,“ dodala. Z těla se jed vylučuje velmi pomalu, polovina přibližně za 60 dní.

Nejčastější nehodou u dětí je podle odborníků požití lesklých kuliček rtuti nebo vzácně spolknutí amalgámové zubní výplně. V této formě ale rtuť není ve vodě rozpustná a nevstřebává se v trávicím traktu, takže podle Pelclové není nebezpečná. Jako příklad uvedla mladého muže, který se pokusil spáchat sebevraždu konzumací rtuti ze čtyř teploměrů, čímž si způsobil ale jen zažívací potíže.

Toxikologické informační středisko pro Českou republiku funguje již více než 50 let v nepřetržitém provozu na Klinice pracovního lékařství Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Ročně vyřizuje 17.000 telefonátů.

Otrava rtutí je v Česku vzácná, z rozbitého teploměru nehrozí
Ohodnoťte tento článek!
3 (60%) 2 hlas/ů