Ouzký hájil IZIP, jde podle něj o politický útok a Rathovu mstu

Projekt internetových zdravotních knížek IZIP je pro české zdravotnictví výhodný, veřejné peníze z něj nikam nemizely a nynější útoky na IZIP jsou politicky motivované. Ve své výpovědi před sněmovní vyšetřovací komisí to ve čtvrtek řekl jeden ze spoluautorů projektu, místopředseda Evropského parlamentu Miroslav Ouzký…

PRAHA – z ODS.

Tvrdil, že ministr zdravotnictví David Rath se mu nynější kritikou mstí za podporu návrhu na zrušení povinného členství v České lékařské komoře (ČLK). Dodnes si prý pamatuje na to, že mu tehdejší šéf ČLK Rath řekl: „Zničím vás osobně a projekt IZIP“.

Nejen Ouzký ale i další politici ODS v minulých měsících uvedli, že Rath projekt nejprve hájil. Ministr ale již dříve řekl, že netušil, že je IZIP financován z peněz VZP. Dnes patří k jeho nejostřejším kritikům, podle něj je pro VZP nevýhodný. Usiluje o to, aby ho pojišťovna přestala financovat. Na projektu dokládá údajné napojení ODS na peníze VZP. Občanští demokraté to popřeli.

Ouzký ve čvrtek prohlásil, že veškeré prostředky od VZP se vracely do rozvoje IZIP – na mzdy managementu nemířila podle něj ani koruna a společnost nikdy nerozdělovala zisk. Ouzký, dříve poslanec ODS, stál v roce 2000 u zrodu projektu spolu s Pavlem Hronkem a dalším někdejším poslancem ODS Milanem Cabrnochem.

Cabrnoch již z firmy vystoupil. Původně šlo o s. r. o. , dnes je to akciová společnost. Ouzký v ní má třetinový podíl. Náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Dryml uvedl, že podle smluv by IZIP měl VZP do roku 2007 stát téměř půl miliardy korun.

Sněmovní komise má do konce dubna objasnit, jak a proč vznikl dluh VZP a jaký na tom má podíl její vedení. Poslanci mají rovněž zkontrolovat, jak efektivně VZP vynakládala peníze.

Rath VZP vyčetl také to, že projekt elektronických knížek zadala bez výběrového řízení. Ouzký připustil, že z dnešního pohledu by působilo „alibističtěji“, kdyby VZP řízení vypsala, IZIP byl ale podle něj jedinečný. Řekl, že nejprve byli autoři žádat o grant na ministerstvu zdravotnictví, které tehdy řídil Ivan David (ČSSD). Tam ale projekt označili za neperspektivní.

Pak začali zakladatelé obcházet pojišťovny a nejpříznivější reakce se dočkali ve VZP, s níž uzavřeli smlouvu. Pojišťovna podle Ouzkého mimo jiné žádala exkluzivitu – chtěla, aby v projektu byli jen její pojištěnci.

Ouzký je přesvědčen o tom, že IZIP umožňuje ušetřit miliardy korun a že v tomto smyslu už se VZP vynaložené peníze vrátily. Jde o to, že v internetové knížce se může lékař podívat například na to, jaká vyšetření už má pacient jinde za sebou a nemusí ho na ně posílat znovu.

Podle Ouzkého to jednak ušetří peníze a navíc to nemocné nevystavuje zbytečné zátěži, třeba opakovanému rentgenu. Europoslanec řekl, že účast v projektu nepovažuje za střet zájmů a na své angažmá vždy ve sněmovně upozorňoval. Navíc je podle něj řada jiných politiků, kteří jsou v nějakém smluvním vztahu s institucemi, jež spravují veřejné peníze.

IZIP podle něj funguje dál, i když teď někteří vládní politici usilují o to, aby VZP omezila jeho financování. Ouzký prohlásil, že zájemců o zapojení do systému IZIP navzdory kritice velmi přibývá. „I negativní reklama je reklama,“ uvedl. Dodal, že projekt považuje za velmi prospěšný pro zdravotnictví a jeho zánik by považoval za životní prohru.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!