Přejít na obsah

Ouzký u NS prohrál spor s Rathem o omluvu za výrok o tunelování

zpět
16.12.2009
soud, spravedlnost, zákony
zvětšitsoud, spravedlnost, zákonyZdroj: www.enjoyfrance.com

soud, spravedlnost, zákony | Zdroj: www.enjoyfrance.com

 

Europoslanec Miroslav Ouzký (ODS) definitivně prohrál spor o omluvu se středočeským hejtmanem Davidem Rathem (ČSSD). Při odstartoval údajný Rathův výrok, že Ouzký tuneloval Všeobecnou zdravotní pojišťovnu (VZP).

Europoslanec žádal omluvu a půl milionu korun. U obecných soudů neuspěl. Jeho dovolání v listopadu odmítl Nejvyšší soud (NS) a dnes své rozhodnutí zpřístupnil v elektronické databázi.

NS svůj verdikt opatřil pouze zkráceným odůvodněním. Připomněl stanovisko Vrchního soudu v Praze, podle kterého je Rathův výrok kritickým hodnotícím úsudkem, který měl reálný podklad.

Odkázal také na tvrzení, že Ouzký je jako politik povinen snášet „větší rozsah kritiky, a to i co do její expresivity“.

„Je to v souladu s konstantní judikaturou Nejvyššího soudu ČR,“ uvedl v usnesení předseda senátu Pavel Pavlík.

Rath údajně prohlásil, že Ouzký odčerpal z pojišťovny peníze přes firmu IZIP, která spravuje internetové zdravotní knížky. Zakázku na internetové knížky prý dostal jako čelný politik ODS zdravotního výboru bez výběrového řízení.

Vrchní soud v roce 2007 konstatoval, že výběrové řízení na zakázku opravdu neproběhlo. Rath prý proto měl „jistý podklad“ pro své expresivní výroky. Také slovo „tunelování“, které použil, podle soudů není právním pojmem a nenaznačuje automaticky, že se Ouzký dopustil trestného činu.

Rath mluvil o spojení některých politiků ODS s VZP zejména v souvislosti s vyhlášením nucené správy nad největší pojišťovnou v listopadu 2005 a následným odvoláním její ředitelky Jiřiny Musílkové.

Systém IZIP představuje souhrn zdravotních informací pacienta zpracovaný ve formě elektronické zdravotní knížky.

Systém slouží k rychlému předávání aktuálních informací mezi zdravotní pojišťovnou a pacientem, lékařem a pacientem, či lékaři navzájem, pokud jim to pacient umožní. Lze tak předcházet nevhodnému kombinování léků či opakovaní stejných vyšetření.


Autoři

ČTK

Komentovat článek: Ouzký u NS prohrál spor s Rathem o omluvu za…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Ouzký u NS prohrál spor s Rathem o omluvu za…

Komentáře

dalších 5 komentářů
Kony Tunel a vláčky  | 16. 12. 2009 12:06

Takže jinými slovy soud nepřímo potvrdil,že tato zlodějina je připustitelná.Jenom nechápu,proč v závěru článku ta edukace a deklarace positivního přínosu tohoto pochybného systému,který je opravdu pravděpodobně nikoli tunelem,ale... Takže proto tedy ti tuneláři nejsou před soudy.Ona to není zlodějina,pouze expresivní(expresní)činnost.

ZERO IZIP  | 16. 12. 2009 11:57

Stálo to řádově několik miliard korun ze zdravotního pojištění a prakticky nikde to nefunguje. Jen ty tři miliardy je přecejen pakatýlek proti padesáti miliardám korun, které se zátrácejí z peněz na zdraví ročně!

ZERO Tunelování je legální?  | 16. 12. 2009 11:54

Jsme zemí neomezených možností, pokud se týká lumpáren. Jen je paradoxní nesmysl, že tunelář stíhá tuneláře, zloděj chytá zloděje. A to je nemravnost, kterou soud neuznává.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné