Ovládne nemocnici soukromník?

Prodat nebo pronajmout. Tak vidí středočeský hejtman Petr Bendl budoucnost nemocnice v Berouně. Ta nepatří mezi největší zdravotnická zařízení ve středních Čechách, která si chce kraj jakožto zřizovatel ponechat a transformovat je v akciové společnosti, a tak přichází v úvahu posun do privátního sektoru…

Zda vedení kraje plánuje v případě berounské nemocnice prodej, anebo pronájem, ale Bendl zatím neřekne. „Nevím, nechtějte po mně věštění z křišťálové koule,“ brání se.

O všem prý rozhodne až to, jaké se objeví nabídky. Jasněji by nicméně mělo být poměrně brzy. Zásadní proměny v nemocnicích chce totiž vedení kraje zvládnout ještě do konce letošního roku.

„Všechno směřujeme k tomu, aby k 1. lednu fungovalo ve středních Čechách transformované zdravotnictví,“ prohlásil Bendl, podle jehož slov jsou chystané změny ekonomickou nutností.

Pokud by se nic nedělalo, může být ohrožena samotná existence některých nemocnic. Jeden z Bendlových největších oponentů v krajském zastupitelstvu, místostarosta Zdic Richard Dolejš (ČSSD), odmítá variantu prodeje i pronájmu.

„Hejtman se nezastaví před ničím; síť nemocnic chce zprivatizovat hlava nehlava,“ konstatoval Dolejš. Netají se tím, že ohlášené transformaci nemocniční péče ve středních Čechách se v krajském zastupitelstvu bude snažit zabránit.

A necítí se tak docela bez šancí, i když levicová opozice má mezi zastupiteli menšinu. Znovu zopakuje dřívější návrhy převést nemocnice na veřejné neziskové organizace. „Ty jsou jasnou alternativou,“ věří Dolejš a připomíná, že zákon o veřejných neziskových nemocnicích už je v parlamentu.

Berounský deník

Ohodnoťte tento článek!