OZP se dohodla s Protonovým centrem, VZP stále jedná

Oborová zdravotní pojišťovna (OZP) se dohodla s pražským Protonovým centrem na podmínkách léčby. Podmínky smlouvy jsou podle pojišťovny srovnatelné s těmi, které platí pro podobné léčebné centrum v Mnichově. Léčbu bude OZP proplácet od letošního roku, sdělil ČTK mluvčí OZP Mario Böhme.

OZP měla začátkem loňského roku 727.000 klientů, byla tak čtvrtou největší pojišťovnou v ČR. Vůbec největší česká zdravotní pojišťovna VZP s pražským centrem smlouvu uzavřenou nemá.

„Očekáváme, že se léčba protonovým zářením dříve nebo později dostane na seznam schválených zdravotních výkonů,“ uvedl ředitel OZP Ladislav Friedrich. Pokud to bude zdravotní stav pacientů OZP vyžadovat, pojišťovna úkon proplatí. Podle pojišťovny by smlouva měla přinést zkrácení čekacích lhůt a snížení nákladů. Ačkoliv je léčba protony dražší, díky šetrnějšímu průběhu ozařování odpadá řada výdajů spojených s negativními dopady radioterapie, dodal Friedrich.

Pojišťovna dnes sdělila ČTK, že loni projednala a schválila 13 žádostí o léčbu v centru, za které zaplatila 8,3 milionu Kč. Letos zatím schválila šest žádostí, za které zaplatila 5,2 milionu Kč. Průměrně tak léčba jednoho pacienta vyšla na 711 tisíc korun.

Kromě OZP mají s pražským Protonovým centrem uzavřenu smlouvu Vojenská zdravotní pojišťovna, Česká průmyslová zdravotní pojišťovna a slovenská pojišťovna Dôvera. Naopak největší česká pojišťovna VZP smlouvu s centrem uzavřenou nemá a za své klienty zatím platí individuálně, nebo je posílá do Mnichova, kde je podle VZP léčba zhruba o polovinu levnější.

VZP a Protonové centrum vedou léta spor. Podle smlouvy o smlouvě budoucí z roku 2006 pojišťovna zaručovala centru po dobu 15 let každý rok 1600 pacientů za miliardu korun. Ročně v Česku plynou na ozařování asi dvě miliardy korun. Loni na podzim, když spor o platnost dokumentu centrum prohrálo, zvýšilo cenu za jedno záření nejprve na 39.000 korun a letos dále na 55.000 korun.

Soukromé protonové centrum v areálu Nemocnice Na Bulovce bylo otevřeno v prosinci 2012. Jeho stavba stála asi 3,5 miliardy korun. K léčbě nádorů využívá vysoce přesnou a šetrnou, podle kritiků však také drahou metodu protonového záření. Protonová léčba je doporučena pro léčení nádorů hlavy, krku, mozku a centrální nervové soustavy, nádorů v páteři, rakovinu prostaty, lymfomy a nádorů u dětí.

Ohodnoťte tento článek!