Přejít na obsah

Pacient bude spolurozhodovat, jak má lékař léčit jeho srdce

zpět
4.11.2010
kardiologie, léky, srdce
zvětšitkardiologie, léky, srdceZdroj: www.cardionics.eu

kardiologie, léky, srdce | Zdroj: www.cardionics.eu

 

Ischemické choroby srdeční (ICHS) jsou nejčastější onemocnění srdce. K nejznámějším projevům patří infarkt a angina pectoris. Nyní výhradně lékaři rozhodovali o postupu léčby. Teď nově bude i na pacientovi, jaký postup po dohodě s lékařem zvolí.

Tři roky bylo 3000 pacientů sledováno

„Při rozhodování, zda je při léčbě ischemické choroby srdeční vhodnější obejít pacientovi zúženou či uzavřenou část tepny bypassem, nebo ji roztáhnout balónkem a vyztužit stentem, je nutné brát v úvahu především typ a rozsah postižení srdečních tepen. U těžce postižených pacientů se pak ukazuje bypassová operace jako vhodnější a trvalejší řešení než zavedení stentu,“ řekl Právu ve středu přednosta Kardiocentra pražské Nemocnice Na Homolce Štěpán Černý.

Odvolal se přitom na závěry nové mezinárodní studie SYNTAX, v níž lékaři zkoumali zdravotní stav více než 3000 pacientů z Evropy i USA během tří let po provedeném výkonu. Poznatky budou ve čtvrtek a v pátek předneseny na výročním sjezdu České společnosti kardiovaskulární chirurgie, který se koná v Českých Budějovicích.

„Ischemická choroba srdeční je nedostatečné prokrvení části srdečního svalu v důsledku zúžení či uzávěru věnčitých neboli koronárních tepen, které jej vyživují,“ řekl Právu Černý.

Pro odstranění těchto překážek, a tedy zajištění dostatečného přísunu krve do srdce, se používají kromě farmakologické léčby v zásadě dvě hlavní metody. Buď se zavádí přes tříslo tenkým vodičem (katétrem) stent, nebo se provádí chirurgická operace na otevřeném hrudníku, kdy se vyřadí nefunkční úsek tepny z oběhu a vytvoří se objížďka (bypass) z náhradní cévy, která spojí tepnu s aortou.

Bypass funguje lépe

„Studie ukázala, že pokud šlo o pacienty s mírně závažným postižením srdečních tepen, byly výsledky léčby stentem i bypassem po třech letech od výkonu srovnatelné. U středně závažných, a zejména pak u těžkých postižení koronárních tepen se však zjistilo, že bypass funguje lépe,“ řekl Černý. Proto výsledky studie budou mít i praktický dopad na léčbu pacientů s ICHS v Evropě. Už byly vypracovány doporučené postupy, z nichž vyplývá, při kterém typu postižení tepen je vhodnější použít pro léčbu ICHS stent a v jakém bypass.

„Kardiolog by tedy nyní měl informovat pacienta o stavu jeho postižení, možnosti obou typů léčby a nechat ho, aby se rozhodl sám, které z nich dá přednost,“ uvedl Černý.

Měl by nemocnému říct, že má postižení tepen, které mu sice může odstranit stentem, ale nemůže mu zaručit, že bude dlouhodobě dobře fungovat. Měl by mu dát na vybranou, zda upřednostní lehčí zákrok s rizikem, že ho bude muset podstoupit znovu, nebo operaci, která je sice složitější, znamená delší pobyt v nemocnici a jizvu na hrudníku, ale dává větší záruku dlouhodobého řešení,“ shrnul Černý.


Klíčová slova

Autoři

Václav Pergl, Právo

Komentovat článek: Pacient bude spolurozhodovat, jak má lékař…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Pacient bude spolurozhodovat, jak má lékař…

Komentáře

dalších 11 komentářů
katango No  | 5. 11. 2010 10:13

Katango taky bojuje s burning out syndromem a to tak, že dost.

člověk léčený Tak,tak...  | 4. 11. 2010 22:12

Vám se nikdo nepošklebuje. To si jenom myslíte. Spíše se diví Vaší zvláštní tvrdosti na obtěžující a zatěžující pacienty, kteří mají třeba zrovna takové problémy jako vy .. Bylo nedávno někde uvedeno, že dlouhodobé užívání antidepresiv vede ke změně určitých postojů, ve vztahu i k ohodnocení přístupu k některým jinak potom vnímaným skutečnostem,které musí v životě tito lidé řešit, dalo by se zjednodušeně říci lhostejněji a méně , emočně, i eticky nasadí jinou hodnotovou rovnici. Než bez nich

katango Tak,tak...  | 4. 11. 2010 20:09

Katango je v invalidním důchodu a moc toho jinak dělat nemůže. A nebere prášky na černé myšlenky ale na těžké rekurentní deprese, které ji budou provázet celý život a které zdědila po předcích. Holt doplňuje nedostatek serotoninu, jiný si zase píchaj inzulin a taky se jim nikdo nepošklebuje, že si píchaj inzulin a stejně nemůžou jíst sladký...

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné