Přejít na obsah

Pacient chce ošetření, příznaky nemá. Co s tím?

zpět
27.2.2007

Jak postupovat v případě, že se pojištěnec bez doporučení a zjevných klinických příznaků dožaduje vyšetření včetně laboratorních metod? Lze toto hradit ze zdravotního pojištění? Odpověď právníka čtěte v článku...

Jak postupovat v případě, že se pojištěnec bez doporučení a zjevných klinických příznaků dožaduje vyšetření včetně laboratorních metod? Lze toto hradit ze zdravotního pojištění?

Odpovídá JUDr. Jana Marečková a Mgr. Martin Schimmer, AK Marečková

Pokud se pojištěnec, který nemá ani doporučení ani klinické příznaky, dožaduje poskytnutí zdravotní péče (vyšetření nepochybně je součástí péče), potom taková péče není dle platného práva hrazena ze zdravotního pojištění.

§ 15 odst. 14 zákona č. 48/1997 Sb., stanoví následující: „Ze zdravotního pojištění se nehradí vyšetření, prohlídky a jiné výkony provedené v osobním zájmu a na žádost fyzických osob nebo v zájmu a na žádost právnických osob, jejichž cílem není zachovat nebo zlepšit zdravotní stav pojištěnce.“

Proto je nutné takového pojištěnce poučit o úhradě za takto poskytnou péči. Domníváme se také, že je možné poskytnutí péče podmínit její úhradou, popřípadě úhradou zálohy.

www.Zdravi.Euro.cz


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

www.Zdravi.Euro.cz

Komentovat článek: Pacient chce ošetření, příznaky nemá. Co s tím?

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Pacient chce ošetření, příznaky nemá. Co s tím?

Komentáře

dalších 31 komentářů
Pavel Pumr Re:Smícháváme několik věcí dohromady.  | 8. 03. 2007 12:43

Tak jsem si dal tu "práci" a navštívil vrchního revizního lékaře 201 v HK. To co je mezi mnou a lékaři si musím vyřešit s lékaři sám !!!!!! Revizní lékaři jsou asi jen jakési "trafiky" pro lékaře v důchodu. Na otázku zda může nějak 201 poj. pomoci s doplatky (dostávám pouze 3126,- Kč/měs)při mém onemocnění RA mě bylo řečeno, že ne. Prý nejsou tak vysoké!!! A kdovíco si ještě v lékarně koupím - to mě řekla vrchní revizní v HK na 201 ! Při tom na lék Erdomed předepsaný plicním ze 134,- Kč doplácím 102,- Kč a na Bioparox ze 154 doplácím 154,- Kč !! Za co mám nakonec jíst? Kde vezmu peníze na ostatní věci?? MMHK soc. odbor vše zamítá a to tam má úředníků s pěknými a 13. platy - ti za říkání ne jsou funkční stejně jako lékaři revizní

Jan Müller Ad Dr Rozsíval  | 6. 03. 2007 15:01

Občas projedu chaty ZN a nestačím se divit jakou kolega Rozsíval má časovou reservu/myslím v pracovní době podle odesl.emailu/,že může neustále rozesílat příspěvky.Já sotva proletím nadpisy a už musím vyšetřovat na tož je důkladně přečíst a ještě psát. Všechna čest.

Tomáš Rozsíval Pokračování.....  | 4. 03. 2007 19:03

Dnes už se podobné dohody s pacienty dělají i mimo obor zubařiny a je vidět, že by o to byl i zájem. Stejně přijde doba, kdy to i u nás bude naprosto běžná věc, tak , jak je dnes běžné, že si pacient v noci domů ke svému lůžku přivolá svého registrujícího praktika. U nás by se zatím setkal s nepořízenou a musel by na LSPP. A proto i ty dosud stále ostudně nízké tzv.doplatky za LSPP, které má v plánu Julínek, by mohly brzy zaniknout, pokud se praktici vzpamatují a začnou tyto své služby nabízet rovněž! Ale za hotové a za 2000 Kč za hodinu ztráty času ! Věřte, že kdo začne první, spustí lavinu konkurence, která ty ospalé a lenivé smete jak orkán Kyrill. Do jisté míry je dnes doba, připomínající Klondyke počátku 90.let a dovoleno je všechno. Přesně dle litery Zákoníku práce. Tož do toho, doktoři !

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné