Pacient má právo vybrat si nemocnici

Případy, kdy sanitka veze člověka do jiné nemocnice, než chtěl on sám, nejsou ojedinělé. Jindy zase záchranka vyhoví, ale pacienta odmítne zdravotnické zařízení. Přestože nemocný má právo volby, z různých důvodů nebývá…

Ostrava – Případy, kdy sanitka veze člověka do jiné nemocnice, než chtěl on sám, nejsou ojedinělé. Jindy zase záchranka vyhoví, ale pacienta odmítne zdravotnické zařízení. Přestože nemocný má právo volby, to z různých důvodů nebývá vždy naplněno. “ Podle zákona o veřejném zdravotním pojištění i o zdraví o péči lidu má pacient právo vybrat si lékaře i odborné pracoviště. Záchranná služba by to měla respektovat. V případě, kdy pacient nekomunikuje, se může vyjádřit i rodinný příslušník, ale je nutno brát ohled na zdravotní stav, “ vysvětluje právník Jaroslav Vašut z odboru zdravotnictví na ostravském magistrátu. Podle něj mohou také nastat situace, kdy má nemocnice plno nebo v ní neslouží odborný lékař, jehož nemocný potřebuje. A Ostrava se svými čtyřmi nemocnicemi je navíc rozdělena do spádových oblastí, jimiž se zdravotníci řídí. “ Rajonizace byla provedena z praktických důvodů, aby pomoc byla co nejefektivnější. Ale právo na volbu dává zákon, tedy předpis vyšší právní síly, “ dodává Vašut. Rozpor mezi respektováním spádových oblastí a svobodnou volbou lékaře připouští i ředitel Územního střediska záchranné služby Roman Gřegoř. “ Člověk má právo na výběr, ale záleží na spoustě okolností. Absolutní prioritou je zdravotní stav pacienta – když potřebuje okamžitou pomoc, jedeme do nejbližšího zařízení, pak se může jednat o převozu jinam, “ říká Gřegoř. Rychlá záchranná služba navíc musí být na místě do 15 minut, což jí neumožňuje vždy odvézt pacienta podle jeho přání. “ Ale když to jde, snažíme se vyhovět, “ zdůraznil Gřegoř.

Podle zdravotnice, která u záchranky pracuje přes dvacet let a dobře zná současnou praxi, někteří lékaři záchranné služby či nemocnice respektují pacienta, ale jiní se striktně řídí rajonizací. “ A tak třeba člověk z Ostravy 3 chce do Poruby, my ho tam přivezeme, a oni nám nadají a pošlou ho do Vítkovic. Nebo vezeme případ z Hrabůvky na Fifejdy, protože se tam dotyčný už léčil, ale odtamtud nás pošlou jinam. Je to trochu Kocourkov, xkrát jsem to zažila, i na vlastní kůži, “ podotýká sestřička, která nechce být jmenována. Zůstat v anonymitě si přejí i pacienti, kteří nechtějí proti sobě popudit zdravotníky či nemocnici. “ Chtěl jsem na Fifejdy, kde to znám a věřím doktorům, ale ten saniťák říkal – doktor už vám vypsal Vítkovice, tam patříte, tak jedete tam. A víc se se mnou nebavili, “ popisuje muž, jehož před časem s úrazem odvážela sanitka. Mladá žena s dítětem, které postihly horečky a otoky, zase žádala o odvoz do Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě, ale neuspěla. “ Nevěděla jsem přesně, jestli si můžu říci, jaký špitál chci. Teď už to vím, a pokud nastane podobná situace, budu trvat na svém, “ podotýká vysokoškolačka.

Podle právníka ostravského odboru zdravotnictví si lidé na tento problém oficiálně už dlouho nestěžovali. “ Ale chápu, že taková situace je pro pacienta složitá. Může pak požádat o přeložení do zařízení, kde by chtěl být léčen, “ dodává Vašut.

Silvie Kleková, Moravskoslezský deník, 9.8.2002

Ohodnoťte tento článek!