Pacient posekal lékaře mačetou

V pražské ordinaci zaútočil třicetiletý pacient mačetou na lékaře. Muž způsobil známému psychiatrovi a uznávanému soudnímu znalci těžká zranění. Ministryně Součková bude požadovat zakotvení statutu veřejného činitele pro zdravotníky…

PRAHA – Přímo v ordinaci v Krkonošské ulici číslo 1 v Praze 2 zaútočil ve čtvrtek před čtvrtou hodinou odpoledne na lékaře třicetiletý pacient mačetou.

Patrně duševně nemocný muž způsobil známému psychiatrovi a uznávanému soudnímu znalci třiašedesátiletému Karlu Hynkovi těžká zranění na hlavě a na rukou. Hynek, který se bránil rukami proti mačetě, ztratil mnoho krve.

V době útoku byla v ordinaci i jedna pacientka, na tu však agresor nezaútočil. Pražská záchranka převezla těžce zraněného lékaře na úrazové oddělení do fakultní nemocnice Na Královských Vinohradech.

„Útočníka jsme zadrželi na místě činu. Vše se nyní vyšetřuje,“ potvrdil informace Práva operační důstojník obvodního policejního ředitelství v Praze 2.

V ohrožení života

„Na místo ihned vyrazily tři výjezdové skupiny. Zraněného psychiatra našli naši lékaři v tratolišti krve. Zastavili mu krvácení, v sanitě následovalo zajištění žilního vstupu a infuze,“ sdělil mluvčí pražské záchranky Marek Uhlíř.

Zraněného předali ve velmi vážném stavu na urgentní příjem vinohradské nemocnice.


„Napadený lékař je v ohrožení života. Má vážná poranění rukou, těžké zlomeniny a hluboké řezné a sečné rány. Lékaři mu speciálními replantačními metodami narovnávají kosti a čeká jej náročná operace.“

mluvčí pražské záchranky Marek Uhlíř

„Pan docent byl velice milý člověk a nedovedu si představit, že by mu někdo mohl chtít ublížit,“ řekla jedna z obyvatelek domu, kde má Hynek ordinaci.

Mluvčí pražské policie Ladislav Bernášek nechtěl o motivu útoku spekulovat. Na místě tragédie podle něj dosud pracují kriminalisté. „Je velmi pravděpodobné, že zadržený muž bude obviněn z trestného činu pokusu vraždy,“ prohlásil Bernášek.

Lékaři jsou útoky znervozněni

Podle mluvčího České lékařské komory Pavla Kubíčka jsou lékaři v poslední době množícími se útoky znervózněni.

„Agresivita lidí stoupá, společnost je k násilí tolerantní a tím podněcuje některé vyšinuté jedince k dalšímu násilí,“ prohlásil.

Podle Kubíčka nemá lékař při napadení v ordinaci šanci se útočníkovi adekvátně bránit. Připomněl, že takových případů již bylo několik.

„Jsme tím hodně znepokojeni. Obrátili jsme se s výzvou na učitele, politiky a další veřejné činitele, aby vychovávali mladou generaci tak, aby problémy neřešila násilím,“ řekl Kubíček.

Napadení psychiatra je letos druhým vážným útokem pacienta na lékaře. V březnu zastřelil třiatřicetiletý muž z Písku svého ošetřujícího lékaře z pražské nemocnice Na Bulovce.

Počkal před domem v Praze 2, kde ortoped bydlel, několikrát na něj vystřelil a na místě ho usmrtil. Sám se pak zastřelil. Loni v květnu zastřelil pacient svého bývalého zubaře v jeho ordinaci v Ječné ulici v Praze. I on pak obrátil zbraň proti sobě.

Součková chce, aby dostali lékaři statut veřejného činitele

Ministryně zdravotnictví Marie Součková krátce po činu vyslovila hluboké politování nad brutálním útokem na doktora Hynka.

„Přeji mu brzké a úplné uzdravení,“ sdělila Právu z Atén, kde je na služební cestě na zasedání ministrů zdravotnictví Evropské unie a kandidátských zemí. „Iniciovala jsem kroky, které povedou k přísnému postihu pachatelů takových činů. Budu požadovat novelu trestního zákoníku a zakotvení statutu veřejného činitele pro zdravotníky při výkonu povolání,“ řekla Součková Právu.


DÁLE ČTĚTE:
Britští lékaři stále častěji terčem útoků pacientů
Proč lékaři nemluví s pacienty, jak mají
Pod tíhou tragédie

Právo, 16.05.2003

Ohodnoťte tento článek!