Přejít na obsah

Pacient zemřel lékaři, který údajně nesměl ordinovat sám

zpět
12.2.2011
operace
zvětšitoperace
Autor: Shutterstock

operace | Autor: Shutterstock

 

Rodina z Křižanova už čtyři měsíce hledá odpověď na otázku, kdo léčil jejich syna.

Policie i krajský úřad vyšetřují okolnosti úmrtí 23letého Jakuba Komínka z Křižanova na Žďársku. Mladík zemřel na srdeční příhodu loni 20. října, když si šel do drogerie koupit barvy. „Bylo to dva dny poté, co mu lékař ukončil pracovní neschopnost,“ uvedla matka Hana Komínková.

Její syn si stěžoval na bolest a bublání na hrudi. Lékař Oldřich H., který v té době zastupoval stálou obvodní lékařku, mladíka třikrát prohlédl a pokaždé to uzavřel tím, že nejde o nic vážného. Když si po smrti syna vyžádali jeho zdravotní dokumentaci, zjistili, že jsou v ní nejasnosti. „Přišli jsme na to, že lékař nebyl v dokumentaci podepsán. Bylo nám to divné, a tak jsme chtěli vědět o lékaři víc,“ vysvětluje matka.

Rodina se pak snažila zjistit, jestli lékař, který jejich syna ošetřoval, může samostatně léčit lidi. „To nám ani po čtyřech měsících nikdo neřekl,“ upozornila Hana Komínková, která se s tímto dotazem obrátila na VZP i lékařskou komoru. Tam jí řekli, že takové informace nesdělují. Podobně dopadla i na policii. Ta se ale případem tehdy nezabývala, protože rodina nepodala trestní oznámení. Je smutné, že nejvíc vyšli vstříc rodině až brněnští patologové, kteří dělali pitvu jejich syna. Od nich se dozvěděli, že Jakub zemřel na selhání srdce. Rodina se obrátila i na Ministerstvo zdravotnictví, které jim poradilo kontaktovat krajský úřad.

Úřad začal případ prověřovat a zjistil, že lékař nesplňuje podmínky, aby mohl samostatně poskytovat zdravotní péči. Úředníci kvůli zdravotní péči poskytnuté Jakubu Komínkovi ustanovili znaleckou komisi, která by měla 16. února poslat závěry šetření státnímu zastupitelství ve Žďáře nad Sázavou. „Podle dostupných informací neměl lékař dostatečnou kvalifikaci. Došli jsme k tomu na základě vyjádření, které jsme dostali od zástupců ordinace,“ informovala mluvčí krajského úřadu Jitka Svatošová. Lékaře Ondřeje H. se Deníku nepodařilo kontaktovat. Pro televizi Nova řekl, že se nebude k ničemu vyjadřovat. Případ už začala prověřovat policie ve Žďáru nad Sázavou. „Případ je velmi čerstvý, je ve fázi prověřování,“ uvedla mluvčí Jana Martincová. Úřady teď musí zjistit, jestli měl lékař oprávnění ordinovat sám a jestli se nedopustil pochybení při léčbě. Není totiž vyloučeno, že nekvalifikovaný lékař mohl něco zanedbat.

Rodiče se s odstupem času domnívají, že měl lékař jejich syna poslat na podrobnější vyšetření. Podle nich by měla lékařská komora zveřejnit centrální seznam lékařů, kteří mohou samostatně poskytovat zdravotní péči. Pacienti na pochybení lékařů poukazují čím dál častěji. Během dvou měsíců řeší policisté čtyři trestní oznámení, která se týkají nemocnic v Třebíči, Novém Městě na Moravě a Pelhřimově.


Klíčová slova

Autoři

Roman Martínek, Regionální deník

Komentovat článek: Pacient zemřel lékaři, který údajně nesměl…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Pacient zemřel lékaři, který údajně nesměl…

Komentáře

dalších 27 komentářů
roman m. Když se prokáže nevina mladého lékaře chce to pak at otec zaplatí ujmu na pověsti mladého lékaře!!!  | 5. 10. 2011 14:12

Koukám že komínkovic rodina opět vylezla hrabat špínu.....nebo tu někdo nemá informace, protože lékař byl dávno komisí očištěn, zbaven veškerého pochybení a viny...nebo snad chyboval patolog v pitevním protokolu???nebo posudková lékařka???jasně, žalujte všechny, ale pozor, nechoďte do nemocnice, protože tam je to jeden neatestovaný lékař vedle druhého a nikomu to tak nějak nevadí že??? už to vidím, jak si primáři jednotlivých oddělení pečlivě každodenně pročítají záznamy svých neatestovaných kolegů a kontrolují případné chyby.....a když má někdo za pět hodin ordinování padesát lidí, těžko může zapisovat každé uprdnutí, to by tam pak mohl sedět 24 hodin denně 7 dní v týdnu aby na každého přišla řada

Protože.... Když se prokáže nevina mladého lékaře chce to pak at otec zaplatí ujmu na pověsti mladého lékaře!!!  | 17. 09. 2011 15:30

Pane doktore, a když by se ukázalo, že vina je na straně lékaře..Za pošramocenou čest pana doktora milion.. kolik byste dal za život pacienta? A na kolik si ceníte svého dítěte? Jenže těmto rodičům žádné peníze na světě syna nenahradí..

Protože.... pacient zemřel  | 17. 09. 2011 14:46

A jestli tu něco proběhne tiše, pak teď na podzim, i přes toto všechno atestace lékaře. Nevěřím, že by mu někdo přidal rok na doučení. Bohužel, ke škodě nás všech..

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné