Pacienti budou muset v mostecké nemocnici déle čekat na operace

lékařka, pacienti, čekárna, praktik

Delší čekací doby na operace. To může znamenat opatření Krajské zdravotní (KZ), pod kterou spadá i nemocnice v Mostě. Ta sníží počet hospitalizací i ošetření o tisíce ročně. Svaz pacientů chce vyvolat s vedením Krajské zdravotní jednání.

Společnost Krajská zdravotní musí počet hospitalizací i ošetření snížit kvůli nižším příjmům od zdravotních pojišťoven podle nové úhradové vyhlášky. Přijde tak asi o 180 milionů korun.

Počet hospitalizací budou muset nemocnice v Ústí, Děčíně, Teplicích, Mostě a Chomutově snížit na 94 procent, počet ambulantních ošetření na 95 procent.

Dlouhé čekání

„Pacienti si často stěžují na dlouhé čekací doby u chirurgických zákroků. Tyto doby nezáleží na nemocnici, ale právě na pojišťovnami určeném povoleném počtu nasmlouvaných výkonů,“ uvedl předseda představenstva Krajské zdravotní Petr Benda, podle kterého příkladem může být častý případ výměny kyčelního kloubu, takzvané endoprotézy.

Nemocnice má s pojišťovnou nasmlouváno například sto těchto operací v roce. Bohužel pacientů čekajících na výměnu kloubu může být 150. To znamená, že padesát pacientů se musí odložit do následujícího roku, protože operaci by pojišťovna už v daném roce neproplatila. A tak se pacienti odsouvají a pořadníky narůstají.

Za nemocnými stojí i Svaz pacientů. „Budeme se snažit vyvolat jednání s Krajskou zdravotní a budeme se snažit o to, aby zásah byl pro pacienty co nejmenší,“ řekl včera Deníku pacientský ombudsman pro Ústecký kraj a poslanec zaČSSDJosef Tancoš.

Krajská zdravotní bude muset podle Bendy (KZ) provést o 6 504 méně hospitalizací ročně, což je o necelých 600 méně za jeden měsíc. Ambulantních ošetření bude podle něj letos muset být o 49 511 méně. Jen v Mostě bude o 1 395 hospitalizací méně a 9 130 ošetření méně.

Akutní ošetření

„Nikdo z nás si neumí představit, že přijde pacient s rozříznutým prstem a my mu řekneme, že přišel moc pozdě odpoledne, a neošetříme ho,“ dodal.

Hrozí tak že někteří pacienti nebudou ošetřeni? „U hospitalizací umíme plánovat, u ambulantních výkonů se dá těžko předpokládat stav. Ale jako zdravotnické zařízení nemůžeme pacienty v akutních případech odmítat,“ řekl včera Deníku tiskový mluvčí KZ Jiří Vondra.

Krajská zdravotní stále také jedná o organizačních změnách ve svých pěti nemocnicích. Může to znamenat méně lůžek i propouštění.

Pacienti budou muset v mostecké nemocnici déle čekat na operace
Ohodnoťte tento článek!