Pacienti budou zavřeni v klecích jen výjimečně

Klecová lůžka pro těžce zvladatelné pacienty v Česku nadále budou. Ale s jasnými pravidly.Tak vyvrcholil roční spor, do kterého zasahovali prezident, bývalý premiér i Joanne Rowlingová…

Klecová lůžka pro těžce zvladatelné pacienty v Česku nadále budou. Ale s jasnými pravidly.

Tak vyvrcholil roční spor, do kterého zasahovali prezident, bývalý premiér, ministři i autorka knih o Harrym Potterovi Joanne Rowlingová.

Senátoři včera schválili zákon, podle kterého bude moci být klient do klece zavřen pouze v případě, pokud bezprostředně ohrožuje život a zdraví své či ostatních. Rozpory mezi odborníky, zda klecová lůžka pacientům více pomáhají nebo škodí, ale nadále trvají.

„Stále si myslíme, že ve zcela výjimečných případech je síťové lůžko lepší než další omezovací prostředky, jako kurtování, izolace či zvýšený přísun léků,“ řekl před nedávnem HN uznávaný psychiatr Pavel Baudiš. „Chyba byla, že se z problému stala politická věc.“

Existují ale i ústavy, které se bez klecí i sítí dokáží obejít. Například v dětské psychiatrické léčebně ve Velké Bíteši či v kroměřížské psychiatrické léčebně se během čtyřicetileté existence nepoužíval ani jeden z těchto typů.

O složitější pacienty se personál snaží starat tak, že se o ně více zajímá. V krajních případech je ale musí „obléknout“ do svěrací kazajky, aby si například v deliriu neublížili.

Spor o klecová lůžka v českých ústavech vyostřila reportáž v britských The Sunday Times o údajně nesnesitelných podmínkách v ústavu v Rábech u Pardubic.

Na základě článku poslala spisovatelka Rowlingová dopis Václavu Klausovi i bývalému premiérovi Špidlovi.

Ti jí odpověděli, že děti ani ostatní pacienty v ústavech nikdo nemučí. Nicméně se nastartovaly změny, které včera vyvrcholily schválením zákona.

Odsouhlasená pravidla platí pro sociální ústavy nebo domovy důchodců. Na psychiatrických odděleních jsou železná „zamřížovaná“ lůžka zakázána bývalým ministrem zdravotnictví Jozefem Kubinyim již tři čtvrtě roku.

V budoucnu chtějí ministerstva zdravotnictví i práce a sociálních věcí přesvědčit ředitele léčeben a ústavů, aby přestali používat i postele se sítěmi.

Aleš Vojíř, Hospodářské noviny

Ohodnoťte tento článek!