Pacienti by si měli připlácet, míní lékařská komora

Kdyby zdravotní pojišťovny nemusely platit léčbu každého banálního onemocnění, úrazu a plnou cenu nejběžnějších léků, mělo by zdravotnictví o několik miliard korun ročně. více. Takovou matematikou argumentuje Česká lékařská komora, která ve svém návrhu transformace resortu prosazuje…

PRAHA – výrazné zvýšení finanční spoluúčasti pacientů na zdravotní péči a lécích.

„Kdyby lidé platili patnáct procent z ceny každého léku, pak by to podle odhadu, který vychází z nynější spotřeby, do zdravotního systému přineslo pět miliard korun ročně,“ řekl prezident komory David Rath. Placení by se podle návrhu komory netýkalo lidi vážně nemocných a sociálně slabých. Odstranilo by to navíc podle něj absurdní situaci, kdy lidé s Alzheimerovou chorobou platí měsíčně tři tisíce korun za léky, kdežto nachlazení mají paralen předepsaný lékařem zadarmo.

Ministerstvo zdravotnictví však žádný podobný oficiální návrh přeměny zdravotnického systému nechystá. „Jsem proti zvyšování spoluúčastí pacientů,“ řekl nedávno ministr zdravotnictví Bohumil Fišer. Jeho mluvčí Otakar Černý včera potvrdil, že ministr zatím názor nezměnil. „5 komorou o její představě teprve budeme jednat, ale to, aby lidé více platili ze svého, ministr odmítá,“ řekl Černý.

Kromě zvýšeni poplatků za léky komora navrhuje i jiné rozdělení péče, kterou by měly pojišťovny proplácet. „Z plné úhrady pojišťovnou by měly být vyřazeny banální věci, jako drobné úrazy, běžná respirační onemocnění či postupy, u kterých není jednoznačně prokázán význam pro záchranu zdraví a života, “ řekl Rath. Banální péče je sice levná, ale jelikož ji čerpá 70 procent občanů, její plošné proplácení výrazně zatěžuje zdravotnictví. Zároveň však vyslovil obavu, že je to téma, jemuž se politici s blížícími se volbami budou chtít spíše vyhnout.

Opakovaně již vyšší poplatky odmítl předseda sněmovního výboru pro zdravotnictví a sociální politiku a Fišerův stranický kolega z ČSSD Zdeněk Škromach. Podle něj by vedly k nerovnosti v přístupu ke zdravotní péči. Opačný názor zastávají někteří opoziční poslanci, například Milan Cabrnoch z ODS, který je pro to, aby se lidé podíleli především na léčbě banálních záležitostí. Cabrnoch navíc v parlamentu předkládá novelu zákona, který by umožnil lidem, aby si připlatili na nadstandardní léčebnou péči, což dnes, s výjimkou stomatologie, není v zařízeních majících smlouvu s pojišťovnou možné. Pokud by zákonodárci změnu schválili, mohli by si lidé legálně připlatit například na kvalitnější náhradní kloub a podobně.

Radka Wallerová, Pražské Slovo, 1. 10. 2001

Ohodnoťte tento článek!