Přejít na obsah

Pacienti by si mohli příští rok připlácet na pět až deset zákroků

zpět
13.9.2011
ilustrační foto
zvětšitilustrační foto
Autor: Leoš Chodura

ilustrační foto | Autor: Leoš Chodura

 

Pacienti by si začátkem příštího roku mohli začít připlácet na pět až deset zákroků či zdravotnických prostředků. Zhruba tolik položek by ministerstvo zdravotnictví mohlo na začátek zařadit do nadstandardu. Řekl to ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09).

„Určitě bychom měli mít seznam pěti až deseti výkonů, které budou sloužit jako takový zaváděcí vzorek toho nového pracovního postupu,“ uvedl Heger. Podle něj bude seznam obsahovat „výkony, které jsou dražší, než je nezbytně nutno“. Na ty by si pacienti měli připlatit. Už dříve se mluvilo například o kvalitnějším umělém kloubu či o náročnější operativní metodě.

Soupis zákroků a prostředků, které by mohly patřit do nadstandardu, mají připravit odborné lékařské společnosti. Předložit ho měly v polovině září. Dnešní Hospodářské noviny napsaly, že to experti nestíhají a budou potřebovat další tři měsíce. Podle deníku se tak připlácení za nadstandard rozjede až od roku 2013.

Ministr nepokládá prodloužení doby na sestavení seznamu za nic mimořádného. V úterý se s představiteli lékařských společností setká. Uvedl, že mu mají přinést „tipy a představy“ o tvoření nadstandardů. Heger je přesvědčen o tom, že na začátku roku bude seznam připravený.

Zavedení nadstandardu, za který by si pacienti připláceli, umožňuje novela o zdravotním pojištění. Sněmovna ji schválila minulý týden. Prosadila ji koalice, která má v dolní komoře většinu. Nyní zákon projedná Senát, v němž má převahu levice. Očekává se, že vrátí normu poslancům.

Seznam nadstandardních zákroků a prostředků bude obsahovat vyhláška k zákonu. Heger uvedl, že by ji ministerstvo mohlo vydat počátkem příštího roku. Podle ministra předpis nebude „nic nového, ani mýtického“. Mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň řekl, že ani pozdější kompletní seznam nemá obsahovat tisíce položek.


Komentovat článek: Pacienti by si mohli příští rok připlácet na…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné