Pacienti dnes dostanou Knihu bezpečí, je na webu

Titulní obrázek

Pacienti dostanou Knihu bezpečí, v níž chce ministerstvo informovat, jak předcházet rizikům, která pacientům ve zdravotnických zařízeních hrozí. V Institutu klinické a experimentální medicíny ji dnes pokřtí premiér Mirek Topolánek s ministrem zdravotnictví Tomášem Julínkem (oba ODS). Kniha je v elektronické podobě na www.mzcr.cz. Na této adrese dnes rovněž startuje portál kvality a bezpečí…

Mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt ČTK řekl, že elektronická forma byla zvolena proto, aby se kniha mohla dotvářet. Časem možná vyjde i v tištěné formě.

„Kniha má podobu pro laickou i odbornou veřejnost. Pacienti v ní najdou rady, které jim pomohou při kontaktu se zdravotním systémem,“ uvedl mluvčí. Pacienti se z knihy dozvědí, jak se ptát, předcházet rizikům, chránit se nebo jak se vzdělávat. Poučí se o právech pacientů, výběru nemocnice, přípravě na hospitalizaci či nároku na zdravotní služby. Jedna kapitola je také věnována nemocničním infekcím.

Na portálu kvality je část veřejná i laická. Veřejnost se dozví, jak se hodnotí kvalita ve zdravotnictví. Časem by na portálu měly být také informace o kvalitě jednotlivých zdravotnických zařízení. Ministerstvo tak chce podle mluvčího pomoci lidem, aby se naučili o kvalitě uvažovat, vyžadovali ji a uměli si ji také zkontrolovat.

ČTK

Pacienti dnes dostanou Knihu bezpečí, je na webu
Ohodnoťte tento článek!